Domů Ekonomika Záplavy způso...

Záplavy způsobily miliardové škody na vodních dílech i polích

0

Vymleté břehy potoků, poškozené vodní nádrže i poničené protipovodňové stěny. Škody na vodohospodářském majetku pravděpodobně přesáhnou dvě miliardy korun. Takové jsou alespoň první odhady, o kterých včera informoval ministr zemědělství Petr Bendl.

„Celkové odhady škod na státním vodohospodářském majetku dosáhly 2,2 miliardy korun. Záplavy poničily 80 vodovodů pro veřejnou spotřebu, které zásobují přibližně 34 tisíc obyvatel. V současné době je ohroženo dalších 97 vodovodů. Zasaženo bylo asi 900 studní,“ řekl ministr Bendl.

Voda ale nepoškodila jen vodovody a studně, ale i mnohá další vodní díla na tocích z břehů vylitých řek. Škody na vodních nádržích, protipovodňových opatřeních, korytech potoků a dalších stavbách odhaduje Povodí Vltavy na 900 milionů korun, Povodí Labe na 1 miliardu, Povodí Ohře na 300 milionů a Lesy ČR na více než 25 milionů korun.

Částečně nebo úplně byly zaplaveny desítky čistíren odpadních vod a čerpacích stanic odpadních vod, jako Ústřední čistírna odpadních vod Praha, Ústí nad Labem, Děčín, Jablonné v Podještědí, Kralupy nad Vltavou nebo Neratovice. Prvotní odhady škod na vodovodech a kanalizacích přesahují 100 milionů korun.

Voda zaplavila také přes padesát tisíc hektarů polí a další zemědělské půdy. „Ztráty u rostlinné výroby jsou vyčísleny na 1,1 miliardy korun,“ uvedl Bendl.

Ministerstvo zemědělství postupně spouští opatření, která řeší škody způsobené povodněmi. U zemědělců poškozených povodněmi například odloží všechny plánované kontroly. Státní zemědělský intervenční fond také začal evidovat škody zaplavených zemědělců. Ti mohou úřad kontaktovat, a ten k nim co nejdříve pošle inspektora, aby stav škod vyhodnotil.

Žádné komentáře

Napište komentář