Domů Ekonomika Nezaměstnanos...

Nezaměstnanost v září klesla a potvrdila dobrou kondici ekonomiky

0
nezaměstnanost

Pokles nezaměstnanosti o jednu desetinu procentního bodu z červencových 7,4 na zářijových 7,3 procent se může zdát zanedbatelný. V kombinaci s tím, že září bývá většinou měsícem, kdy nezaměstnanost roste, ale představuje podle analytiků velmi pozitivní zprávu o kondici tuzemské ekonomiky. Tu podporuje i růst počtu volných pracovních míst. Hlavním nedostatkem pracovního trhu tak v Česku je, že se často nepotkává nabídka s poptávkou.

V září se na úřady práce hlásí absolventi, kteří si po prázdninách nedokázali najít místo, a nezaměstnanost roste. Taková je obvyklá rovnice pracovního trhu pro konec léta. Že letos nebude tak docela platit, odhadovali analytici Úřadu práce ČR už dříve.

„Potvrdily se tak naše dohady, kdy jsme předpokládali stagnaci či mírný nárůst nezaměstnanosti. Pozitivně se na jejím vývoji projevuje monitoring volných pracovních míst, kdy naši lidé aktivně komunikují se zaměstnavateli, a v neposlední řadě neustálá a široká podpora tvorby nových pracovních míst prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti financovaných jak z národních, tak i evropských zdrojů,“ shrnula generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Dlouhodobých pozic přibývá

Skutečnost, že konec prázdnin přinesl i konec některých sezónních prací a zároveň vrhl na trh práce čerstvé absolventy, z nichž ne všichni našli uplatnění, tak vyvažuje vznik dlouhodobých pracovních míst. „Pokles nezaměstnanosti je výbornou zprávou, která potvrzuje sílu ekonomického oživení,“ komentoval situaci odborník na řízení lidských zdrojů v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Daniel Soukup.

Za posledních devět měsíců se trh práce z hlediska poměru uchazečů a volných pracovních míst výrazně zlepšil. „Nyní je poměr 9,4 uchazečů na jedno volné místo. V lednu tohoto roku to ale bylo 17,3 uchazečů na jedno místo. Jde o zásadní změnu a zlepšení,“ přiblížil analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Chybí technici a lidé ochotní se za prací stěhovat

Dlouhodobým problémem tuzemského pracovního trhu tak zůstává hlavně struktura nezaměstnaných. „Firmám se nedaří obsazovat nejen specializované či manažerské pozice, ale i technické pozice vyžadující střední odborné vzdělání a alespoň základní znalost cizího jazyka,“ řekl Soukup.

Jednou z mnoha nesnází, které ještě více zdůrazňují odlišnou míru nezaměstnanosti v jednotlivých regionech, je i nízká mobilita lidí za prací. „Zatímco Ostrava má nezaměstnanost 11,2 procenta, v Pelhřimově je bez práce jen 4,2 procenta lidí,“ vysvětlil Kozub. Regionem s jednou z nejnižších nezaměstnaností je tak tradičně Praha, zatímco s nejvíce lidmi bez práce se potýkají hlavně na severu Čech a Moravy.

A jaký je výhled pro říjen? „V nadcházejícím měsíci by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, mírně vzrůst. S největší pravděpodobností se ale nedostane na loňské hodnoty,“ uzavřela generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

 
Nezaměstnanost v krajích

Nezaměstnanost v krajích