Domů Ekonomika Zástupci mora...

Zástupci moravskoslezské tripartity se shodli: STÁT MUSÍ PRŮMYSLU POMOCI

0

Vysoké příspěvky na obnovitelné zdroje energie, platby za překročení emisních limitů a nedostatek veřejných zakázek v dopravě a stavebnictví. Takové jsou podle názoru vedení Moravskoslezského kraje, tamních podnikatelů i zaměstnanců hlavní brzdy průmyslu v regionu. Společně pak chtějí tlačit na vládu, aby jim stát pomohl tyto problémy řešit.

Takové jsou alespoň závěry z jednání krajské tripartity. Politici, podnikatelé i zaměstnanci se na něm shodli na prioritách, které chtějí projednat s premiérem Petrem Nečasem, poslanci a senátory zvolenými za Moravskoslezský kraj na celostátní tripartitě. Doufají, že společně pak dojdou k rozumnému řešení.

„Průmysl, a není to jenom hutnictví železa a dobývání uhlí, se dostává do další recesní spirály. Shodli jsme se na několika bodech, které by mu pomohly, ale z krajské úrovně je nevyřešíme. Bez pomoci státu nejsme schopni udržet stávající zaměstnanost,“ upozornil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Vadí vysoké ceny energií

Pokud budou muset firmy přispívat čím dál více peněz na takzvané obnovitelné zdroje energie, především fotovoltaické elektrárny, celá situace podle Nováka skončí tak, že své továrny buď zavřou nebo je přestěhují do zahraničí.

„Je nutné zastavit rostoucí ceny elektřiny a likvidační růst poplatku, jež stát vybírá na podporu obnovitelných zdrojů energie. Je to pro průmysl neúměrná zátěž. Není únosné, aby firmy platily na podporu obnovitelných zdrojů energie zhruba padesát procent svého zisku – peníze, které by mohly investovat do rozvoje výroby,“ míní hejtman Miroslav Novák.

Hejtman dodal, že rozvoj kraje brzdí také požadavky státu na další platby v rámci emisních limitů, upozornil na nedostatek veřejných zakázek například v dopravě a stavebnictví, na problémy spojené s nepropracovaným zákonem o veřejných zakázkách a chybějící sociální „polštář“, který by firmám pomohl překonat krizové měsíce.

„Vyvoláme jednání s premiérem, předpokládám, že zástupci krajské tripartity se s ním sejdou na přelomu června a července, svolám poslance, europoslance a senátory zvolené za Moravskoslezský kraj. Je nutné, aby se o těchto problémech jednalo také na úrovni celostátní tripartity,“ prohlásil hejtman Miroslav Novák.

Podporu zelené energie chce omezit i premiér

Premiér však už dříve přiznal, že podpora obnovitelných zdrojů neúměrně zatěžuje českou ekonomiku. „Celá věc má také přímý dopad na zaměstnanost: Každá miliarda vyplacená zbytečně odebírá z průmyslu prostředky na dva tisíce pracovních míst. Vysoké náklady na obnovitelné zdroje energií tak ohrožují až dvacet tisíc pracovních míst v době krize,“ dodal premiér.

Nečas tak plánuje zavést cenový strop a více kontroly. Spotřebitelé by podle něj totiž měli vědět, kolik budou v následujících letech za zelenou energii platit. To, co by bylo nad tento strop, by měl uhradit stát.

„Kloním se k názoru, že by bylo vhodné tento cenový strop nastavit na delší období, například pěti let, aby všichni úřastníci trhu věděli, co je čeká,“ uvedl předseda vlády.

Nečas si chce také došlápnou na neprůhledné projekty a kontrolovat oprávněnost dotací a podpor. Zdůraznil to zejména ve spojitosti se solárními elektrárnami. „Každý, kdo hraje nepoctivě, musí být odhalen a potrestán,“ doplnil premiér.

Premiér se tak snaží vyjít vstříc požadavkům firem, podle kterých nemůže průmysl dále tolerovat stále rostoucí výběr poplatků na podporu zelené energie. „Chceme, aby se poplatky okamžitě zafixovaly a od roku 2014 se začaly snižovat,“ řekl šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík.

Žádné komentáře

Napište komentář