Domů Ekonomika Země pro váš ...

Země pro váš byznys: Thajce smlouvy moc nezajímají, sliby musíte plnit

0
Thajsko

Země uprostřed Indočíny, která má příznivé podnikatelské prostředí, poměrně rozvinutou infrastrukturu a stabilní bankovní systém. Řeč je o Thajsku, které láká stále víc českých podnikatelů. Do budoucna má navíc spolupráce České republiky s touto zemí posílit.

„Vzhledem k tomu, že Thajsko je zařazeno v Exportní strategii schválené českou vládou mezi zájmové země, lze očekávat, že se vzájemná spolupráce bude dále rozšiřovat. Na rok 2015 je navíc plánované zasedání mezivládní Smíšené komise v Thajsku na úrovni náměstků ministerstev průmyslu a obchodu. Vše se ovšem odvíjí od politického vývoje a politické stability v zemi,“ řekla mluvčí Hospodářské komory České republiky Lenka Vodná.

Mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Filip Matys k tomu dodal, že důležitá pro další rozvoj obchodních vztahů s Thajskem je mezivládní Dohoda o hospodářské spolupráci mezi vládami obou zemí, která byla podepsaná v lednu 2013 v Bangkoku. „V plánu je také Dohoda o volném obchodu mezi Thajskem a Evropskou unií, která ale ještě není uzavřená. Po uzavření pak bude následovat ještě proces ratifikace všemi zeměmi unie,“ podotkl Matys.

Už nyní se ale české firmy v Thajsku uplatnily například ve vývozu čerpadel, zbraní a munice, výrobků ze železa i oceli, skla a skleněných výrobků. „Do budoucna je poptávka po investičních projektech z oblasti energetiky, automobilových součástek a příslušenství, laboratorních a vědeckých přístrojích, medicínské technice, systémech vodního hospodářství,“ nastínila možnosti Vodná.

Prorazit v Thajsku není těžké

V roce 2013 český export do Thajska podle statistik přesáhl hodnotu 156 milionu dolarů. Zkušenosti s thajským trhem má například společnost Česká zbrojovka. Prorazit na tamním trhu prý není těžké. „Stačí jen pochopit myšlenky a potřeby Thajců a mít dostatek trpělivosti a tolerance ke specifikům jejich způsobu práce. Thajci jsou poměrně konzervativní, a pokud je vaše značka přesvědčí, rádi se k ní vracejí,“ tvrdí vedoucí odboru prodeje do Asie České zbrojovky Jiří Škrabal.

Specifikem je podle něj mentalita tamních lidí. „Zapomeňte na psané smlouvy a další běžné obchodní instrumenty. Musíte dodržet vše, co jste slíbili, ale zároveň musíte být tolerantní k jejich flexibilitě,“ podotkl Škrabal.

A podnikatelům radí, aby si dohodli platby předem. „Připravte se na to, že písemná ujednání Thajci moc nečtou a příliš pro ně neznamenají. Navíc jejich angličtina, zejména odborná, není na příliš vysoké úrovni. Také pozor na jejich zákony a úřady. Nerozumí mnohým evropským zvyklostem a své zákony si občas ohýbají podle potřeby. Pokud jim ale budete umět vyjít vstříc, můžete rychle udělat dobrý obchod. Otevřete si tam však vlastní kancelář. Přes e-mail či telefon se budete obtížně domlouvat,“ dodal Škrabal.

CzechTrade zamířil do Bangkoku

Posílení vztahů mezi Thajskem a Českou republikou má pomoci letos otevřená zahraniční kancelář CzechTrade v Bangkoku. „Jejím úkolem je poskytovat účinnou podporu českým firmám při jejich pronikání na náročný thajský trh. Českým klientům nabízíme nejenom zprostředkování kontaktů na místní obchodní partnery, ale můžeme zorganizovat schůzky, doprovodit klienty na tyto schůzky a pomoci jim při jednání s thajskými partnery, vypracovat odvětvové analýzy i poskytnout asistenci při navrhování a implementaci kompletní strategie vstupu na thajský trh,“ nabídl pomoc ředitel thajské pobočky CzechTrade Jan Lembas.

Upozornil zároveň na další výhodu podnikání v Thajsku. „Významná je i strategická poloha Thajska uprostřed Indočíny, kde úzké geografické sousedství s Kambodžou, Laosem, Myanmarem a Vietnamem vytváří kompaktní region s 240 miliony obyvateli. Přidáme-li k tomu jihočínskou provincii Jünnan, máme zde trh s více než 300 miliony obyvateli, kterému se dnes často říká Greater Mekong Region,“ vyzdvihl rozsáhlé podnikatelské možnosti Lembas.

Zároveň ale upozornil na některé překážky při vstupu na thajský trh. „Pozor například na vysoké ochranářské celní a mimocelní bariéry pro výrobky, které jsou již na thajském trhu vyráběny,“ podotkl Lembas.