Domů Ekonomika Absurdita rok...

Absurdita roku? Nosit na úřad dokumenty, které jsou online

0

Česká byrokracie má svou Absurditu roku 2010. Ve čtvrtém ročníku soutěže, která upozorňuje na absurdní povinnosti ukládané úřady podnikatelům, „zvítězila“ povinnost chodit na státní úřad s online aktualizovanými dokumenty.

„Když si vás ze správy sociálního zabezpečení pozvou k provedení kontroly pojistného na sociální zabezpečení, musíte přinést s sebou výpis z obchodního rejstříku, a to i přesto, že jsou tyto informace online aktualizované ministerstvem financí. Mělo by být samozřejmostí, pokud by tyto informace nebyly veřejnosti přístupné, že si úřad dokumenty a osvědčení jiným úřadem obstará sám,“ uvedl podnikatel, který tuto povinnost do soutěže nominoval.

V anketě hlasovaly čtyři tisíce lidí, „vítězná“ absurdita získala celkem 38 procent hlasů. Na druhém místě se s 21 procenty umístila povinnost nechat si úředně ověřit pravost dokumentu z datové schránky. Pomyslnou bronzovou medaili získala s 18 procenty povinnost vozů na údržbu silnice platit mýtné.

„Hospodářská prosperita nemůže fungovat tam, kde stát hází podnikatelům klacky pod nohy. Proto je potřeba si na předpisy pořádně posvítit a zamyslet se nad tím, jestli je všechny opravdu potřebujeme,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který se podle svých slov rozhodl zrušit každý rok tři desítky paragrafů, které podnikání zbytečně komplikují.

Největším zatěžovatelem firem je kromě správy sociálního zabezpečení Český statistický úřad, zdravotní pojišťovny a finanční úřady. „Přes proklamace všech vlád podnikatelé nepociťují významnější snížení administrativní zátěže. Z tohoto hlediska Česká republika dokonce obsadila 168. místo ze 178 zkoumaných zemí,“ dodala Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků.

Některé z absurdit minulých ročníků už přitom byly odstraněny. Například Absurditu roku 2009, kterou získala povinnost fyzioterapeutů mít v ordinaci velké zrcadlo, ledničku a dvě nášlapné váhy, letos vyhláška ministerstva zdravotnictví podstatně zjednodušila a odstranila povinnost mít ve fyzioterapeutické ordinaci ledničku.

Nominované absurdity:

  • Zbytečné prokazování finanční způsobilosti
  • Vozy na údržbu silnice musí platit mýtné
  • Plátcem DPH už od obratu 1 Kč
  • Formality, které nikdo nesleduje
  • S dokumentem z datové schránky na úřad pro ověření
  • Vláda určuje firmám, kdy si mají vymalovat
  • Na státní úřad s dokumenty, které jsou úřadem online aktualizované