Domů Ekonomika Dalkia koupil...

Dalkia koupila NWR Energy

0

Ostrava – Obchod za 3,3 miliardy korun. Teplárenský gigant Dalkia koupil firmu NWR z Bakalovy skupiny New World Resources. Obchod ještě musí posvětit Antimonopolní úřad. Zatímco Dalkii umožní tato transakce posílit pozici a postup ke strategickému cíli, kterým je ovládnutí Pražské teplárenské, NWR se soustředí na své hlavní aktivity, kterými jsou těžba uhlí a produkce koksu.

Odkup stoprocentního podílu v NWR Energy zahrnuje v zejména zařízení na výrobu tepla a stlačeného vzduchu a distribuci elektrické energie. Ty se nachází v blízkosti závodů Dalkia. Zároveň Dalkia získává do svého portfolia i dceřiné společnosti zabývající se obchodem s elektřinou CZECH_KARBON a NWR Energetyka PL Spólka.

„Skupina NWR je naším významným partnerem. Jsme dlouhodobým klientem její dceřiné společnosti OKD, od níž nakupujme uhlí. Dalkia Česká republika naopak dodává teplo a elektřinu do objektů a zařízení OKD a NWR. Díky této vzájemně výhodné transakci bude významně navýšena naše dodávka utilit pro OKD. Dlouhodobá spolupráce zahrnuje roční dodávky přibližně ve výši dvou miliard kubíků stlačeného vzduchu, milion GJ tepla a 800 tisíc MWh elektřiny. Díky tomuto novému kontraktu se náš stávající obrat se skupinou NWR znásobí a ročně bude dosahovat objemu řádově tři miliardy korun.

Tato čísla zařadí skupinu Dalkia mezi nejvýznamnější dodavatele stlačeného vzduchu na světě,“ uvedl Laurent Barrieux, country manager Dalkie pro Českou republiku. Dalkia nyní dodává teplo do domácností a podniků v Ostravě, Olomouci, Přerovu, Opavě, Karviné, Havířovu, Frýdku-Místku, Krnovu a Novému Jičínu.

NWR Energy vznikla agregací teplárenských systémů jednotlivých šachet v OKD do samostatné společnosti. Pod hlavičku Dalkie tak přeřadí 340 zaměstnanců. Teplo dodává jak podnikům ze skupiny NWR, tak dalším klientům v moravskoslezském regionu, včetně 21 tisíc domácností.