Domů Firmy v pohybu Firmy sahají ...

Firmy sahají po moderním řešením vysokých teplot na pracovištích

0

Tématem posledních horkých týdnů není jen nakládání s vodou a energiemi, ale také ochrana pracovníků při práci ve zvýšené teplotě. Ta v některých průmyslových provozech může dosahovat i dvojnásobku doporučené teploty pracovního prostředí, které je mezi 20 a 22 stupni Celsia.

Například v závodech Hamé jsou tak ve stále větší míře nasazovány moderní adiabatické klimatizace. Zařízení využívají fyzikální principy a jsou tak ve srovnání s klasickou mechanickou klimatizací mnohem úspornější.  Trik adiabatické klimatizace spočívá v tom, že se venkovní horký vzduch vhání do zařízení, kde proudí voda, ta se díky tomu odpaří a odebere tak z prostoru značné množství energie. Díky tomu se citelně sníží i teplota v daném místě. V největším závodě Hamé, v Babicích, mají nyní již 34 těchto moderních zařízení. Z toho polovinu pořídili v loňském roce, ty předchozí se totiž výrazně osvědčily. „Dokážou ochladit prostředí o pět i šest stupňů, navíc pocitově je to ještě výraznější, protože adiabatická klimatizace zvlhčí vzduch,“ uvádí Miroslav Hanák, energetik Hamé.

Adiabatické klimatizace slouží také v provozech dalších závodů Hamé, například v Kunovicích, v uherskohradišťské Otmě či jihomoravském Podivíně.

Tento způsob chlazení má oproti tradičním mechanickým klimatizacím obrovskou výhodu. Čím je venku tepleji, tím rychleji se odpařuje voda a tím účinněji se vnitřní prostor ochlazuje. V současnosti je přímé adiabatické chlazení celosvětově populární zejména v oblastech se suchým a horkým klimatem. Ale také ve střední Evropě lze úspěšně používat.