Domů Dění v regionech Podnikatelům ...

Podnikatelům z Jihomoravského kraje a Vysočiny nejvíce vadí byrokracie

Byrokracie, korupce a úroveň vzdělávání. To jsou nejzávažnější problémy pro zaměstnavatele z Jihomoravského kraje a Vysočiny. Vyplývá to z dotazníkového šetření Svazu průmyslu a dopravy, které probíhalo v září a říjnu. Zúčastnilo se ho 126 firem.

Jako největší problém vnímají podnikatelé byrokracii, za druhou nejdůležitější oblast uvedli korupci, třetí oblastí je pro zaměstnavatele úroveň vzdělávání a nedostatek technických profesí.

Pořadí důležitosti problémů, v procentech

málo významné

významné

velmi významné

byrokracie

5

0

95

korupce

5

12

83

úroveň systému vzdělávání

0

37

63

nedostatek technických profesí

11

36

53

slabá podpora podnikání ze strany kraje

11

28

61

stav zdravotnictví

12

35

53

nedostatečně kvalitní dopravní infrastruktura

21

26

53

problémy životního prostředí

42

42

16

„Byrokracie byla top tématem ve všech krajích, kde jsme šetření prováděli, významnost na Vysočině a v Jihomoravském kraji je ale mnohem vyšší. Překvapilo nás také poměrně kritické hodnocení práce krajů,“ uvedl tiskový mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Šetření zjišťovalo také váhu priorit jednotlivých oblastí podnikatelské sféry. Na špici důležitosti se umístily motivační a jednoduché daně a efektivní veřejná správa. „Trápí nás také zvyšování cen energie, nízká flexibilita trhu práce a zákoníku práce a také mezinárodní dostupnost a dopravní infrastruktura,“ řekl Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.

Kromě toho se na dalších příčkách priorit objevily například vyrovnané veřejné finance, moderní vzdělávání či špičkový výzkum a vývoj.

„Chceme znát názory zaměstnavatelů v krajích a jejich specifika, toto šetření ale slouží zároveň také jako výzva podnikatelům, aby se nespoléhali na to, že jejich problémy někdy někdo v Praze vyřeší. Je jejich společenskou odpovědností, aby se o racionální řešení hlásili už na úrovni krajů,“ vysvětlil význam dotazníkového šetření prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.