Domů Dění v regionech V Brně chce i...

V Brně chce inovovat 180 firem, o inovační vouchery žádají i ze zahraničí

O inovační vouchery v hodnotě až 100 tisíc korun na spolupráci s brněnskými vědci mohly podniky letos žádat do 2. května. Výzvu otevřelo Jihomoravské inovační centrum poprvé společnostem z celého světa. Do 4. ročníku tak dorazily žádosti od 180 firem, 8 z nich ze zahraničí.

Brněnské výzkumné instituce opět prokázaly, že umí nabídnout atraktivní aplikovaný výzkum. Do čtvrtého ročníku inovačních voucherů zaslalo své žádosti 180 firem, celkově se tak za dobu fungování projektu zapojilo již 725 firem. Město Brno letos na projekt vyčlenilo 4 miliony korun.

Spolupracovat s brněnskými vědci chtějí velké koncerny jako Honeywell, FEI, ABB a ČKD Blansko i menší společnosti – Enantis, IS4U, Phonexia či INVEA-TECH. Posledně jmenovaná firma chce využít experty z Masarykovy univerzity ke zdokonalení svého řešení pro monitorování sítí. „Jedná se o sadu bezpečnostních modulů pro automatické vyhodnocení dění na počítačové síti. V současné době na trhu nekoupíte nástroj, který disponuje takovou škálou funkcí. Srovnatelná řešení jsou navíc cenově velmi náročná. Pokud se žádostí uspějeme, vznikne inovativní a cenově příznivý produkt, který v současnosti není dostupný na trhu,“ upřesňuje Jiří Tobola, obchodní ředitel INVEA-TECH.

Největší zájem je o VUT

I letos je největší zájem o spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně, které je zapojeno do 127 žádostí. Své zastoupení posílila Mendelova zemědělská a lesnická univerzita s 22 žádostmi, za ní následuje Mezinárodní centrum klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA-ICRC) s 11 žádostmi a Masarykova univerzita s 10 žádostmi.

Žádají i z Velké Británie

Nejčastěji zastoupené jsou firmy z Brna se 60 žádostmi, 61 žádostí dorazilo také od společností mimo Jihomoravský kraj. Se žádostmi o voucher se podařilo přilákat i podniky ze zahraničí, 5 žádostí dorazilo ze Slovenska a po jedné z Rakouska, Německa a dokonce i z Velké Británie.

Vede strojírenství a stavebnictví

Letošnímu ročníku voucherů dominují firmy ze stavebnictví a strojírenství, z každého oboru dorazilo 45 žádostí. Dále žádají firmy například z oblasti elektrotechniky, ICT, life-sciences, zemědělství a potravinářství.

O příjemcích rozhodne los

Veřejné losování se uskuteční 17. května od 11.00 na Nové radnici. Zkušenosti z předchozích ročníků ukazují, že řada žadatelů, kteří při losování voucherů neměli štěstí, spolupráci s výzkumnými centry přesto navázala. „Podle našeho průzkumu byla pro 22 firem hlavní motivací zpracovaná žádost o voucher, zadaly si tak výzkum za další skoro 4 miliony korun. Pokud se letos podaří zrealizovat všechny navržené projekty, přinesou inovační vouchery spolupráci v objemu zhruba 24 milionů korun,“ shrnul Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského inovačního centra.