Domů IT a e-Government Akce Toskánsk...

Akce Toskánsko? Na první pohled amatérská práce

Pro politiky noční můra, pro bezpečnostní agenty polovičně udělaná práce. Záběry a materiály z dovolené politiků a lobbistů v Toskánsku šly podle nich udělat mnohem lépe.

„Záběry udělal někdo na klasickou kameru, kterou běžně koupíte v obchodě. Od toho, jak ho bolela ruka, jsou záběry roztřesené a nekvalitní. Stačilo málo a špioni mohli mít k dispozici i zvukové materiály,“ myslí si majitel bezpečnostní firmy Probin Jiří Schmidt.

Podle něj je při podobných zakázkách běžné, že detektivové najmou tři, čtyři lidi, kteří na určené místo přijedou o týden dřív. Musí si obhlédnout terén a snaží se rozmístit štěnice. Často se nevyhnou ani podplácení personálu. To se ale podle něj v toskánské aféře nestalo.

„Je snadné namontovat na loď štěnici, diktafon nebo GSM modul. Pravděpodobnost odhalení je prakticky nulová. Teoreticky také není problém dostat se do zahrady a nainstalovat štěnice do křoví. Taková zakázka stojí milion korun. Koupit padesát štěnic, jednu za dva tisíce není tak drahá záležitost,“ míní Schmidt.

Redakce Moravské hospodářství se spojila také s člověkem, který se na „Akci Toskánsko“ podílel. Nechtěl být příliš sdílný. Výměnou za poskytnutí anonymity přiznal, že původní plán zněl: Získat citlivé informace na exministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. Až později se k zakázce přidal také požadavek na sledování Mirka Topolánka, Marka Dalíka a známých lobbistů. O tom, zda bylo součástí zakázky také pořízení zvukových záznamů, už ale nechtěl mluvit.

Podle Schmidta se můžou náklady na podobné sledování vyšplhat do statisíců korun. Za zakázku si agentury účtují od půl milionu do milionu korun. „V Toskánsku byli maximálně čtyři lidé, kteří tam pobývali tři dny,“ odhaduje Schmidt.

Z právního pohledu není sledování jako v Toskánsku trestné. To by bylo pouze v případě, že by policisté přistihli agenta při odposlouchávání hovorů. Sledovaní lidé se můžou se špiony soudit maximálně u občanského soudu.

Co je Toskánská aféra

Toskánská aféra vypuknula loni v červenci. Deník MF Dnes zveřejnil reportáž o neformálním setkání vrcholových politiků s vlivnými lobbisty a podnikateli. Zveřejněné materiály dokazovaly, že v malém přístavním toskánském městě Porto Santo Stefano trávili dovolenou jak vrcholní politici ODS, tak ČSSD. Na fotografiích byl zachycen bývalý premiér Mirek Topolánek s generálním ředitelem společnosti ČEZ Martinem Romanem. Na jedné lodi trávil dovolenou spolu s Topolánkem lobbista Marek Dalík nebo generální ředitel Setuzy Martin Procházka a další. Ve stejnou dobu zde byl stínový ministr průmyslu a místopředseda ČSSD Milan Urban, který přijel na pozvání Vladimíra Johanese, lobbisty pracujícího pro ČEZ. Na fotografiích, které poskytl novinářům bývalý ředitel tajné služby Karel Randák, jsou obě skupiny zachyceny nezávisle na sobě.