Domů IT a e-Government E-tendry: Obc...

E-tendry: Obce už šetří miliony. Do stavebních zakázek se jim nechce

Když loni Ostrava poprvé nakoupila elektřinu formou elektronické aukce, nestačila se divit. Faktura za elektřinu byla do několika minut o osmnáct milionů korun levnější než před rokem.

Ostravu následují i další města a veřejné instituce na Moravě. Zatím je ale zajímají pouze nákupy jednoznačných komodit. Do velkých investičních zakázek se jim moc nechce.

Elektronická výběrová řízení – Zní to jednoduše: Primátor Ostravy Petr Kajnar před rokem vypustil informaci o tom, kolik magistrát a dalších 180 organizací podřízených městu ročně spotřebuje elektřiny. Vyvěsil toto sdělení do elektronického systému a do několika hodin měl v ruce papír se jménem vítěze. Kritérium bylo jednoznačné. Nabídl cenu elektřiny o osmnáct milionů levnější než předchozí dodavatel.

Když zjistil, že to funguje, nechal zřídit stránku s názvem www.npostrava.cz , skrz kterou dává město informace o tom, kdy potřebuje nakoupit léky, jídlo, plyn nebo například kancelářské potřeby. Úspora za necelého půl roku fungování: pětatřicet milionů korun.

„Naše dosavadní zkušenosti ukazují, že elektronické nástroje ve veřejné zakázce přinášejí výrazné úspory v řádech desítek procent a jsou antikorupční. Všichni účastníci e-aukce totiž v reálném čase vidí, jaké ceny nabízí jejich konkurence. Souhrnně jsme našim klientům touto cestou již pomohli ušetřit hodně přes půl miliardy korun,“ uvedl Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, která se na elektronické aukce specializuje.

Po vzoru Ostravy podobný systém spustila i většina krajských úřadů. Moravskoslezský a Zlínský kraj nakupuje přímo na Českomoravské komoditní burze v Kladně. Skrz systém nakupují jak města, tak svazky obcí. Elektřinu nakoupilo například šest obcí ve svazku Slezská brána. „Jen naše obec ušetřila přes sto padesát tisíc korun. Společnost eCentre, která aukci zorganizovala, si pak fakturovala provizi z ušetřených peněz,“ prozradil místostarosta města Šenov Jan Blažek.

Všichni, kdo aukce absolvovali, se ale shodnou na jednom: Elektronické aukce jsou zatím zajímavé pouze pro nákup spotřebního zboží a služeb. Investiční zakázky chtějí prozatím vypisovat klasicky.

„Nejnižší cena nemusí znamenat, že bude stavba provedená podle našich představ. U tak složitých tendrů vyvstává ještě mnoho otazníků,“ uvedl investiční náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý.

S elektronickým výběrovým řízením skrz elektronické prostředí má zkušenosti například Masarykova univerzita. Ta na systém EZAK přešla letos v květnu. Stihla přes něj vypsat i některé stavební zakázky na dostavbu pětimiliardového univerzitního kampusu v Brně.

„Systém navíc umožní anonymním a neregistrovaným uživatelům nahlédnout do přehledů zadávacích řízení a s nimi souvisejících informací. Veřejnost tak může pravidelně sledovat probíhající a ukončené veřejné zakázky, což usnadní kontrolu,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Právě otázka transparentnosti je pro mnoho starostů nyní před volbami klíčová. Chtějí totiž, aby poslední tendry byly nezpochybnitelné. Do voleb už ale těžko můžou elektronické vypisování využít. S přijmutím systému totiž musí změnit i vnitřní předpisy úřadu. A to je záležitost měsíců, někde i několika let.

O systém má zájem například starosta Třebíče Ivo Uher. Ten se totiž obává toho, že před volbami na něj budou chtít oponenti vytáhnout informace, které jej můžou před voliči poškodit. „Původně jsem chtěl přes tento systém vypsat zakázku na rekonstrukci zámeckého křídla. To už ale asi nestihneme. K tomu je totiž potřeba změnit směrnice a vyřešit otázku kvalifikace uchazečů. Je mi také jasné, že úředníci se budou novince bránit,“ myslí si Uher. Ten proto nyní slibuje, že po volbách už bude jeho úřad transparentně zakázky vypisovat.

Samotné elektronické systémy ale nezaručují, že občané vše dohledají. Systémy totiž fungují podle zákonů platných i v „normálních“ tendrech. Vždy tak záleží na tom, co bude chtít daný úřad zveřejnit a na co uvalí informační embargo. Systém totiž vytváří prostředí pro kontrolu, archivuje data a nabízí jednoduché dohledání požadovaných informací.

Firmy, které se elektronickým výběrovým řízením zabývají, na rozdíl od zástupců samospráv, nevidí problém s doložením kvalifikace účastníků řízení. „Do systému se pustí pouze ty firmy, které od začátku doloží potřebnou kvalifikaci. Elektronické prostředí pomůže řízení urychlit, zprůhlednit a samozřejmě snížit cenu zakázky,“ vyjmenovává Jiří Ciboch z poradenské společnosti Renards, která se problematikou zabývá.

Poskytovatelé elektronických prostředí také přiznávají, že systém nenahradí úředníky ve všech stádiích. Stále je potřebné, aby někdo sepsal zadávací dokumentaci. Musí být ustanovena komise, která bude elektronické obálky otevírat.

I přes úskalí je podle Transparency International systém elektronických zakázek jedním z důležitých nástrojů, jak snižovat míru korupce v Česku. „Ani elektronická aukce nezabrání tomu, aby byly investiční zakázky cinknuté už ve fázi příprav. Přesto si ale myslím, že zejména pro nákup zboží a komodit tento systém mnohé zprůhlední,“ komentuje ředitel české pobočky Transparency international David Ondráčka.

Kde nakupují přes elektronickou aukci Moravskoslezský kraj – elektřina, výhledově zemní plyn, spotřební zboží od roku 2004

Kraj Vysočina – zemní plyn, elektřina

Zlínský kraj – elektřina, výhledově pojištění, zakázky do dvou milionů od roku 2007

Ostrava – elektřina, zemní plyn

Frýdek-Místek – zemní plyn

Masarykova univerzita – vše

Kolik ušetřily?

Cena v roce 2008

Cena v roce 2009

Rozdíl

Moravskoslezský kraj – elektřina

67, 4 mil. Kč

44, 2 mil. Kč

23,2 mil.

Svazek obcí Slezská brána – elektřina

4, 536 mil. Kč

4,062 mil. Kč

474 mil. Kč

Žádné komentáře

Napište komentář