Domů IT a e-Government Hledání štěni...

Hledání štěnic: zvuk jak z vesmíru

Nejdřív pípá jako signalizace nezapnutého bezpečnostního pásu. Když najde podezřelý předmět, začne vydávat zvuk jak z filmu o lodi plné ufonů. Tak to zní v kanceláři, ve které bezpečnostní agenti hledají pomocí speciálních přístrojů štěnice.

Prohlídku kanceláří si v posledních letech objednávají vysoce postavení manažeři a politici. Služby bezpečnostních agentur využívá například generální ředitel Čepra Jiří Borovec. Ví totiž, že pro špiony mají informace pronesené v kanceláři často cenu několika milionů korun.

„Asi nejbizardnější štěnici jsme odhalili v umělém bambusu. Zajímavá byla také kalkulačka se solárním napájením. Tu dostal jeden manažer jako dárek od svého známého,“ popsal šéf agentury Probin Jiří Schmidt.

Štěnice jsou ale nejčastěji zabudované na jednoduše přístupných místech. Pod deskou stolu, za oknem, v zásuvce. Záznam pořídí kvalitně. Některé mikrofony mají dosah až pět kilometrů.

„Štěnice nalezneme tak v pěti procentech případů. Takže pokud máme ročně 250 klientů, dvanáct z nich někdo odposlouchává,“ prozrazuje Schmidt. Kompletní prohlídka třicetimetrové kanceláře stojí kolem třiceti tisíc. Když si ale techniky zavoláte čtyřikrát do roka, jedna návštěva bude stát kolem dvanácti tisíc korun.

Ještě zákeřnější štěnice můžou mít někteří lidé nainstalované v jejich mobilech. Před třemi lety se na českém trhu objevila novinky mobil-štěnice. Ten, kdo vám ji bude chtít nahrát do mobilu, se k vám nemusí ani přiblížit. Stačí, když vám pošle smsku a vy si potřebný software s odposlouchávacím zařízením nahrajete sami. Stát ho to bude padesát tisíc korun. Proto je vždycky lepší si před citlivými schůzkami vyndat z telefonu baterku. Nebo ještě lépe: nechat telefon v jiné místnosti. (hrd)