Domů IT a e-Government Obce na inter...

Obce na internetu: chat s politiky i zpravodajství občanů

Nejen pro firmy, ale i pro obce jsou webové stránky nenahraditelným marketingovým nástrojem. Slouží občanům, turistům i potenciálním investorům. Musí ale zaujmout a nabízet ty správné informace. Jak jsou v této oblasti obce úspěšné, hodnotí každoročně soutěž Zlatý erb.

Krajská kola soutěže Zlatý erb už znají svoje vítěze. Odborná porota hodnotí především obsah, tedy aktuálnost informací nebo nabídku služeb na webu, ale podstatná je také vizuální podoba stránek obcí. „Naše stránky jsou velmi aktuální, snažíme se vkládat na web novinky co nejčastěji, také jsou poměrně rozsáhlé a přehledné, což si chválí občané i novináři,“ říká Josef Kula, starosta městyse Okříšky. Jejich stránky byly vyhlášeny nejlepším webem obce v kraji Vysočina. „Stránky prošly rekonstrukcí v loňském roce, původní podoba nám ani občanům nevyhovovala,“ dodává Kula.

Pravidelné úspěchy s webovými stránkami sklízí město Vsetín. Ve Zlínském kraji vloni skončilo jako druhé, letos dosáhlo na zlatou příčku. „Co lidi asi nejvíc přiláká, jsou fotografie a videa z akcí ve městě,“ říká mluvčí Vsetína Eva Stejskalová. Na webu města se jeho návštěvníci mohou zapojit také do diskuzí formou chatu se zajímavými osobnostmi, politiky nebo třeba sportovci. Netradiční, ale velmi užitečná je rubrika Nešvary. „Tady mohou lidé pomocí MMS nebo e-mailu upozornit na nepořádek ve městě. Díky tomu se nám daří monitorovat a odstraňovat tyto problémy,“ vysvětluje Stejskalová.

Poroty v jednotlivých krajích se zajímají také o originální nápady a oceňují nejlepší elektronickou službu. V Jihomoravském kraji toto ocenění získala obec Senorady. Na jejich stránce můžeme navštívit takzvané e-Muzeum. Návštěvník se tak dozví informace o historii obce interaktivní formou. „Senorady už loni za tuto službu získali druhé místo v celorepublikovém kole. Letos ale udělali několik inovací, které jsme chtěli ocenit,“ říká předseda poroty Jihomoravského kraje Jan Forbelský.

Celá řada služeb se snaží občanům usnadnit komunikaci s městským úřadem a jeho odbory. S pomocí internetu si tak mohou například virtuálně stoupnout do fronty na vydání řidičského průkazu nebo si prohlédnout koncept územního plánu. Na stránkách obce Zlaté Hory na Jesenicku si zase návštěvník může projít on-line katalog městské knihovny. „Možností je dnes spousta. Naše obec už je i na Facebooku,“ dodává starosta Okříšek Josef Kula.

Webové stránky měst a obcí musí samozřejmě podmínky vyplívající ze zákona o zveřejňování informací a ze správního řádu. „Tato povinnost se vztahuje státní orgány, územní samosprávné celky a jejich orgány a veřejné instituce,“ říká Markéta Matlochová z ministerstva vnitra ČR. Rozsah informací, které obec musí na svém webu zveřejnit, je poměrně široký. „Kromě jiného nesmí na webu chybět kontaktní adresy, organizační struktura, nejdůležitější předpisy nebo například výroční zpráva za loňský rok,“ vysvětluje Matlochová.

Nepovinné je informování o aktuálních výběrových řízeních a nových zakázkách města, obce ale tyto aktuality většinou vyvěšené mají. „Na našich stránkách tyto informace zveřejňujeme. Nedávno jsme spustili poměrně unikátní službu zasílání novinek e-mailem,“ říká Pavel Zrna, tiskový mluvčí Kroměříže. Službu podle něj oceňují hlavně podnikatelé, kteří předtím museli informace o zakázkách aktivně vyhledávat. „Teď stačí, když se přihlásí na našem webu a zvolí si, z jakých oblastí chtějí novinky dostávat. Každý den ráno dostanou zprávu se vším, co je zajímá,“ doplňuje Zrna.

Výsledky krajských kol soutěže Zlatý erb jsou již uzavřené. Výsledky celostátního kola vyhlásí organizátoři 12. dubna na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové. Vloni získaly titul nejlepšího webu města Moravské Budějovice, předloni to byla Jihlava.

Nejlepší web města

Nejlepší web obce

Nejlepší elektronická služba

Zlínský kraj

Vsetín

Bařice-Velké Těšany

Otrokovice: Interaktivní mapa Otrokovic

Vysočina

Jihlava

Okříšky

Jihlava: Stav vyřízení dokladů

Jihomoravský kraj

Vyškov

Petrovice

Senorady: e-MUZEUM

Olomoucký kraj

Hranice

Libina

Šumperk: Koncept územního plánu

Moravskoslezský kraj

nevyhlašuje