Domů IT a e-Government Pozor! Sleduj...

Pozor! Sleduje vás policie. Nebo taky konkurent.

Získat informace o tom s kým, kde a o čem telefonujete je stále jednodušší. Policie sice vede statistiky o tom, kolik odposlouchává lidí. Jiné instituce, které na to mají také právo, ale už tak otevřené nejsou.

Policejní odposlechy – Nejdřív ta dobrá zpráva: Policisté odposlouchávají o polovinu méně hovorů než před šesti lety. A teď ta špatná: Police si nechává jako na běžícím pásu zasílat od operátorů údaje o tom s kým, kdy a jak si voláte. Přitom si policisté mohou být jistí, že povolení od státních zástupců získají v 99,8 procentech případů. Bez otázek.

V roce 2008 analyzovala policie obsah hovorů asi tří tisíc lidí. To znamená, že odposlouchávali téměř pět tisíc telefonů. Většinou se zajímali o mafiány, pašeráky, drogové dealery a vrahy. U soudu jim pomohlo téměř tři tisíce odposlechů přímo usvědčit pachatele. Více než tisíc odposlechů ale soudci vůbec nebrali v potaz nebo se k soudu ani nedostaly.

Policisté si navíc nechávají denně od operátorů posílat asi tisíc výpisů o tom, s kým a kde si podezřelí volají. Zákon, který byl přijat kvůli ochraně před teroristickými útoky, je ale podle některých poslanců zneužívaný natolik, že ohrožuje základní práva občanů.

Čtete také: [alink target=“/clanky/it/hledani-stenic:-zvuk-jak-z-vesmiru“]Hledání štěnic: Zvuk jak z vesmíru [/alink] [alink target=“/clanky/it/anketa“]Anketa: Bojíte se odposlechů?[/alink] [alink target=“/clanky/it/akce-toskansko–na-prvni-pohled-amaterska-prace“]Akce Toskánsko: Na první pohled amatérská práce[/alink] „Po dvou letech jsme vyhodnotili, že to nefunguje jako boj proti terorismu, ale jako stálé špiclování všech občanů,“ řekl poslanec za ODS Marek Benda. Poslanci budou žádat, aby Ústavní soud zákon zrušil. Něco podobného se stalo například i v Německu.

Přestože křivka nasazených odposlechů klesla nejvíce v době, kdy ministerstvo vnitra vedl Ivan Langer, nemusí to ještě znamenat, že by bylo odposloucháváno méně lidí. Nikde se totiž nedovíme, zda nebyly odposlechy nasazeny přes vojenskou policii nebo celní správu.

Celníci například v roce 2007, kdy byla statistika zveřejněná poprvé a naposledy, odposlouchávali 1 809 telefonů. Sledovali sotva tisícovku trestných činů. Kriminalisté přitom vyšetřují ročně téměř 170 tisíc trestných činů a odposlechy nasadí pouze na osm stovek z nich. Tedy necelého půl procenta případů.

Majitelé bezpečnostních agentur navíc prozrazují, že někteří policisté občas ilegálně pracují i pro soukromníky. Ti pak informace prodávají svým klientům. „Většina majitelů bezpečnostních agentur jsou bývalí policisté nebo vojáci. Ti mají své kamarády ještě v policejních funkcích. Pokud nějaká agentura dostane zakázku na odposlech, je pro ni mnohem jednodušší domluvit se s policajtem, který ho nechá schválit oficiálně,“ prozrazuje majitel bezpečnostní agentury Probin Jiří Schmidt.

O tom, že získat povolení k odposlechu od státního zástupce je snadné, ví asi nejvíc právě Langer. Inspekce ministerstva vnitra v roce 2007 bez jeho vědomí monitorovala jeho jedenáct telefonů, včetně jeho desetiletých dětí.

Co má policie k dispozici

– Všechno, co říkáte do telefonu je nahrávané. SMSky jsou archivované. Stát za tuto službu platí operátorům ročně desítky milionů. Jejich povinností je uchovávat data půl roku.

– Policisté si v roce 2009 zažádali o 143 621 výpisů s údaji o místě, času a číslech, na která sledovaný volal.

– V roce 2008 provedli 4 973 odposlechů obsahu telefonních hovorů. Nově jich za jeden rok nasadili 791.

– Kromě záznamů, které mají k dispozici operátoři vlastní policisté také takzvané IMSI cathery, které nasazují pro potřeby sledování hovorů „online“.

Kdo může odposlouchávat telefony

– Policie ČR

– Inspekce Ministerstva vnitra

– Vojenská policie

– Celní správa

– Vězeňská služba ČR

– Bezpečnostní informační služba

– Úřad pro zahraniční styky a informace

– Státní zastupitelství