Domů IT a e-Government Úředníci chyb...

Úředníci chybují ve veřejných zakázkách. Pomůže jim elektronizace

Za chyby ve veřejných zakázkách se platí. Za minulý rok dokonce 30 milionů korun. To je výsledek více než pěti set správních řízení, která loni zahájili zaměstnanci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže právě kvůli špatným veřejným zakázkám.

Úředníci se pochybením ale nevystavují jen pokutě, ale také hrozbě odebrání dotací a dokonce i trestnímu stíhání. Nových stížností na veřejné zakázky přitom stále přibývá. Zadavatelé často chybují už při samotném uveřejnění zakázky, které je často nedostatečné nebo plné chyb. Toho se přitom mohou úředníci snadno vyvarovat. Nejistější je použít některý z oficiálně ověřených elektronických nástrojů. Ten zadavatele navede a pomůže mu bezpečně projít uveřejněním zakázky bez rizika chyb z nepozornosti či neznalosti. Na speciálním portálu si zadavatel může založit svůj unikátní profil, který si následne zaregistruje v Uveřejňovacím subsystému Informačního systému o veřejných zakázkách. „Pomocí jednoduchého formuláře pak zadavatel vyplní všechny zákonem stanovené náležitosti veřejné zakázky. Po uložení do systému získá jistotu, že splnil svou zákonnou povinnost,“ vysvětlil postup David Horký, jednatel společnosti QCM, která dodává technické řešení Portálu pro vhodné uveřejnění.

Důležitou vlastností každé veřejné zakázky by navíc měla být její transparentnost od vypsání až po přidělení vítěznému dodavateli. Mělo by tak být jasné, že se zakázka přesně držela zákona. I toho mohou úředníci dosáhnout použitím elektronických nástrojů, které nabízí jednoduchý standardizovaný způsob, jak vypisovat zakázky naprosto prokazatelnou cestou. „Celý proces zadávání veřejné zakázky je díky elektronizaci snadno dohledatelný, čímž jsou vyloučeny veškeré pochybnosti o případných pochybeních,“ dodal Horký.

Přečtěte si také „Veřejným zakázkám dominuje cena. Zákony netlačí na kvalitu“

Žádné komentáře

Napište komentář