Domů Koš Bruntál má ko...

Bruntál má koalici, která povede město

0

Po téměř třech týdnech složitých vyjednávání má Bruntál koalici, která povede místní radnici. Její politické složení vychází z dosavadního uspořádání, jenž se ukázalo jako efektivní. Koalici bude tvořit ČSSD, sdružení Bruntál 2010, ODS a TOP 09.

Zástupci těchto uskupení se ve středu 3. listopadu večer shodli nejen na politickém, ale také na personálním složení vedení a rady města. Podle tohoto ujednání má být starostou města dosavadní místostarosta Ing. Petr Rys, MBA, lídr sdružení Bruntál 2010, který zaznamenal největší zisk hlasů voličů ze všech kandidátů do zastupitelstva.

Jednání o koalici vůbec nebyla snadná. Všichni jsme měli své představy a všichni jsme učinili ústupky, abychom krok po kroku došli k rozumnému a pragmatickému řešení. Jsem velmi potěšen, že hlavní roli nakonec sehrála myšlenka nezpřetrhat dosavadní vazby, což městu umožní pokračovat v rozvojových záměrech, započatých v minulém volebním období. To považuji, a jistě ne jen já, za vůbec nejdůležitější,“ prohlásil Ing. Petr Rys, MBA.

Místostarosty mají být Vladimír Jedlička z ČSSD, která volby v Bruntále vyhrála, a Ing. Václav Mores z TOP 09, jenž byl dosud rovněž zástupcem starosty. „Jsem rád, že se po dlouhých vyjednáváních dospělo ke konečné verzi uspořádání radnice. Zbývá nám ještě jeden krok, a to je shoda na programových záležitostech. Pak už jen podpis koaliční dohody. Věřím, že nově složená rada města bude naladěna na jednu strunu a posune město zase kousek kupředu,“ řekl lídr ČSSD Vladimír Jedlička

Mohu konstatovat, že zvítězil rozumný přístup, podle kterého by se dobře započatá práce neměla přerušovat, ale naopak by se v ní mělo pokračovat a podporovat ji,“ uvedl Ing. Václav Mores.

Předseda bruntálské ODS Jiří Žák okomentoval povolební ujednání těmito slovy: „ODS je připravena podílet se na dalším rozvoji našeho města. Jsme rádi, že došlo k věcné dohodě. Je z našeho pohledu potěšitelné, že i v tomto případě všichni, kteří se budou společně podílet na vedení města, měli na zřeteli především zájmy Bruntálu a dokázali se shodnout na prioritách dalšího fungování. Jsem přesvědčen, že v dalším čtyřletém období pocítí všichni občané našeho města další kvalitativní posun i v této ekonomicky obtížné době.“

V nové radě města bude mít ČSSD čtyři mandáty, Bruntál 2010 a ODS po dvou a TOP 09 jeden. Ostatní členové rady byli svými stranami nominováni takto: za ČSSD Mgr. Milan Horna, Jan Urban a PaedDr. Eva Nedomlelová, za Bruntál 2010 Mgr. Bc. Jiří Pozdíšek, za ODS PhDr. Marcela Žáková a Petr Fiala.

Koaliční dohodu chtějí zúčastněné strany doladit do pondělí 8. listopadu, kdy by mohla být podepsána. Ustavující zasedání zastupitelstva se koná den poté, v úterý 9. listopadu od 13.00 hodin.

ČSSD má po letošních volbách v zastupitelstvu sedm mandátů, Bruntál 2010 a KSČM pět, ODS a Suverenita – blok J. Bobošíkové po třech, TOP 09 a Věci veřejné po dvou.

Ing. Petr Rys, MBA má 37 let, uplynulé tři roky byl místostarostou Bruntálu, před tím působil v soukromé sféře.

Žádné komentáře

Napište komentář