Domů Koš Kampaň po ves...

Kampaň po vesnicku: starosta na kole a oslavné články

0

Letáčky, opékání prasete nebo hlášení v obecním rozhlase. I tak může vypadat kampaň před komunálními volbami v menších obcích.

Masivnější akce ale nemají na vesnicích podle starostů ani politologů větší smysl.

„Na vesnicích a malých městech hraje zásadní roli to, že lidé politiky velmi často znají osobně. Kampaň má větší smysl až u větších měst, kde se ztrácí kontakt mezi politikem a voličem,“ říká Anna Matušková, politoložka z Fakulty sociálních studií v Brně.

Mojmír Lýsek, starosta Štěpánova na Olomoucku, souhlasí. „Lidé se rozhodují podle toho, jak dobře kandidáty znají. Já jsem toho důkazem – změnil jsem kandidátku, přesto mě lidé v minulých volbách zvolili znovu,“ říká.

Kromě patnácti set letáčků, které nechal vytisknout na své náklady, má prý osvědčený způsob oslovování voličů, který provozuje téměř po celý rok. „Oni vlastně oslovují mě. Jezdím často na kole, a když lidi něco potřebují, zařvou na mě. Hodně si toho řekneme také v autobuse,“ směje se Lýsek.

Kromě příležitostných plakátů a akcí se tak většiny vesnic předvolební kampaně nedotkly. „Kdybych si o nich nepřečetla na vývěsní tabuli, ani o nich nevím. Na plakáty nejsou peníze a na nějaké přesvědčování není čas. Stejně asi všichni zvolíme stejného starostu,“ tvrdí například Jana Machalová z Křenovic.

V řadě obcí a menších městech se však politici na nadcházející volby i na své konkurenty připravují. „Čím dál častěji se začínají objevovat články, ze kterých je zřejmá snaha jednotlivých kandidátek prezentovat sebe a své zásluhy na úkor ostatních,“ myslí si například místostarosta Kunštátu Jiří Šafář.

Jedinými voliči, kteří budou moci patnáctého a šestnáctého října zůstat s klidným svědomím doma, jsou obyvatelé Brumova v okrese Brno – venkov, Horních Kounic na Znojemsku a Sobíšek a Jezernice na Přerovsku, kde se pro nedostatek kandidátů volby konat nebudou.

„Stalo se to nedopatřením, organizace si nepodaly včas přihlášku. Hned jsme si zažádali o náhradní termín, volby snad proběhnou v lednu nebo únoru,“ řekl starosta Horních Kounic Petr Karbaš.

Obtížnější situace nastane zřejmě v Jezernici, kde za nesestavení kandidátky mohou rozpory mezi obyvateli. „Výsledky a letošní styl parlamentních voleb posílily sebevědomí některých skupin obyvatel a ty se netajily snahami o sestavení zcela nových akčních kandidátek do komunálních voleb. Jak jsem se dozvěděl, jejich hlavním cílem bylo odstranění starosty i místostarosty,“ uvedl starosta Jezernice Dušan Pořízka s tím, že věřil, že čtyři připravované kandidátky vytvoří schopné zastupitelstvo obce.

„Bylo pro mě nepříjemným překvapením, když jsem se po stanoveném termínu registrace dozvěděl, že v Jezernici podala kandidátku pouze jedna strana, a to jen s jedním kandidátem. Je to nepříjemná a ostudná situace,“ dodal Pořízka.

Do uspořádání dodatečných voleb budou obce na dálku řídit ministerští správci. Ministr vnitra Radek John bude muset ze zákona do třiceti dnů po vyhlášení výsledků podzimních voleb vyhlásit termín dodatečných voleb, které by se měly konat za dalších devadesát dnů.