Domů Kultura a zábava Akademická ma...

Akademická malířka Jarmila Lorencová: Obraz je malířovo vyznání

0

„Vážení, dovolte mi, abych skromně a tiše vstoupila do shonu všedních dní, kterými hýbou zprávy ekonomické a politické. Často nám přináší jen málo radosti. Uzavíráme se v sobě, abychom otupili jejich osten. Díky umění a obrazům se ale můžeme na chvíli zastavit, otevřít svá srdce a vnímat emoce, které nám chtěl malíř předat. Můžeme nasát jedinečnou míru štěstí, kterou umí zprostředkovat pouze umění,“ vzkázala akademická malířka Jarmila Lorencová čtenářům Moravského hospodářství.

(Moravské hospodářství představuje také dílo malíře Viktora Zakrynycneho!)

Ateliér Jarmily Lorencové má krásný výhled. Vlastně dva. Jeden otevřenými okny na celé Brno a druhý, díky obrazům na zdech, třeba na Plitvická jezera, do tajemných zahrad, prosluněných polí a hlavně do srdce samotné malířky. „Maluji obrazy podle pocitů. Malíř musí odhalit své nitro,“ začne paní Lorencová, když se oba usadíme na pohovku.

zahrada_lorencova

Umění provází celý její život

O obrazech mluví se zaujetím a vášní sobě vlastní. Umění provází celý její život. Ať už malovala jako malá kouskem cihly na chodníky v Pohořelicích a Mikulově nebo štětcem na pláno v novozélandském Wellingtonu, aby si připomněla krajinu svého domova, do obrazů vždy vkládala kus svého srdce. „Srdce je taková naše schránečka. Uložíme si do něj šťastné okamžiky a já jako malířka se snažím vzpomenout, jaké ty okamžiky byly. Byly-li pěkné, maluji s radostí. To se na lidi velmi přenáší,“ usmívá se Lorencová.

palava

Musím přikývnout. Krásně zpracované oleje a akvarely, které visí všude kolem nás, ke mně promlouvají okouzlující paletou barev plnou emocí. Nezachycují věrně realitu, o to účinněji ale člověka přenáší kamsi jinam, na místa a do okamžiků, které jsou mu důvěrně povědomé. „Obrazy jsou takové okno do jiného světa. Máte šanci, že jste prožil něco podobného jako malíř, a potom vás obraz osloví. Pokud vnímáte to, co jsem cítila, pak je to úderné,“ vysvětluje paní Jarmila.

krajina

Věčnou inspirací je pro Lorencovou příroda. Náměty sbírá ze svých každodenních zážitků, cest po rodné Moravě i celém světě. Zajímavé jsou třeba její obrazy Maorů, původních obyvatel Nového Zélandu, kde strávila sedm let svého života. Sama však říká, že jí cestování naučilo hlavně brát život tak, jak přichází a uvědomit si, jak je v Čechách a na Moravě krásně. „Poznala jsem, že všude je chleba o dvou kůrkách. Česko je ohromně kulturně na výši a skýtá tolik inspirace! Jen si vezměte, že máme čtyři roční období. Kolik to je změny a dojmů?“ ptá se Lorencová, která proměny krajiny a její nálady tak umně zachycuje ve svém díle.

Za každým obrazem se skrývá příběh

Ke každému ze svých obrazů má akademický malířka silný vztah, ke každému se váže nějaký příběh, třeba i jen malý střípek jejího života. Možná proto se jí nelíbí, když se umění mění v pouhou investici. „Kupují-li lidé obrazy jen proto, že do nich vloží peníze, nemohou jim přinést nádherné a vzrušující chvíle,“ tvrdí paní Jarmila.

kytky

Že přitom na oleje kvůli penězům nedosáhne každý, si však uvědomuje velmi dobře. S láskou proto vzpomíná na tvorbu vlněných tapiserií, takzvaných Art Protisů, v závodech Vlněna. „Scházela se v nich umělci jak z Čech, tak i z Moravy a Slovenska. Učit se k nám jezdili i Američané,“ vypráví paní Jarmila a dodává, že Art Protis byl minimálně o polovinu levnější než podobně velký olej. Mohlo si jej proto dovolit více lidí.

Stroj Malibat, na kterém se Art Protisy ve Vlněně vyráběly, však po devětaosmdesátém roce vzal za své a skončil ve šrotu. „Může to být taková hozená rukavice pro lidi, kteří umění milují a chtěli by v něm třeba podnikat. Pokud by někdo tuto technologii znovu rozjel, určitě by se k němu sešla spousta kumštýřů, kteří by chtěli Art Protisy znovu tvořit,“ usmívá se akademická malířka a je na ní vidět, že i ji by tvorba tapiserií opět lákala. Umělecká tvorba by díky tomu mohla přinést radost více lidem, a splnit tak své hlavní poslání.

Prezentace díla akademické malířky Jarmily Lorencové