Domů Kultura a zábava Brněnský skia...

Brněnský skialpinista se pokusí o světový rekord. Chce sjet osmitisícovku

0

O prvosjezd sedmé nejvyšší hory světa Dahulágírí (8167 m. n. m.) a světový rekord se pokusí brněnský rodák Jiří Švihálek (25). Do Himalájí vyrazí zítra jako člen tříčlenného lyžařského týmu v rámci slovenské skialpinistické expedice Dhaulágirí 2014.

Cílem expedice a Jiřího Švihálka, kterého při jeho výkonu finančně podporuje brněnská investiční skupina DRFG, je první kompletní lyžařský sjezd z vrcholu, který se přes několik pokusů v minulosti ještě nikomu nepodařil. Z hlediska extrémního lyžování se tedy jedná o projekt světového významu.

horaPokus o výstup a následně sjezd Dhaulágirí výprava plánuje na konec září a zhruba tři týdny v říjnu v závislosti na klimatických a sněhových podmínkách. Při výstupu založí tři až čtyři tábory, přičemž základní tábor rozloží v nadmořské výšce 4740 m. Po aklimatizaci na teplotní a výškové rozdíly, tedy zhruba po 20 dnech, se šest horolezců a tři lyžaři pokusí o výstup a následný sjezd. Návrat do České republiky je naplánovaný na 3. listopadu.

Jiří Švihálek (25 let, nar. 1989 v Brně)

švihálekJediný Čech ve slovenské expedici a zároveň nejmladší člen výpravy. Bakalář geologie a certifikovaný horský průvodce. V současnosti nejúspěšnější český extrémní skialpinista s množstvím extrémních sjezdů po celé Evropě (Tatry, Alpy, Skandinávie) a třemi slyžovanými šestitisícovými vrcholy v Peru: Nevado Copa (6188 m), Ranrapalca (6162 m), za který získal ocenění Sjezd roku ČHS 2013 a Tocllaraju (6032 m).