Domů Kultura a zábava České tradice...

České tradice na amerických televizních obrazovkách

0

Týden co týden sleduje okolo 2 500 000 diváků ve Spojených státech pořady o České republice. V příštím roce uplyne 15 let od založení nekomerční Czech-American TV, která v USA vysílá své pořady prostřednictvím kabelové televize. 

  Američtí diváci sledují tuto televizní stanici v šedesáti městech rovněž prostřednictvím internetového vysílání na webových stránkách www.catvusa.com, a to vždy v angličtině. Současný tým tvoří kromě zakladatele a amerického televizního producenta českého původu Johna Honnera více než čtyřicet mediálních profesionálů ze Spojených států.

V nedávných dnech mohli například diváci sledovat speciální pořad, zaměřený na tradiční české Vánoce. V programu kromě receptů na vánoční cukroví nechyběl ani smažený kapr s bramborovým salátem. Prezentovány byly také krásné tradiční zvyky, zdobení stromečku, krájení jablíčka, pouštění skořápek a zpívání koled, které k tomuto období neodmyslitelně patří. V tomto speciálním díle navíc proběhlo další pokračování seriálu Czech Lessons, ve kterém se diváci nejen z USA učí česká slovíčka. Pro rok 2018 je naplánováno natáčení dalších dílů tohoto oblíbeného seriálu, který vzniká za podpory MZV České republiky. Vánoční speciál bude k vidění až do konce ledna na adrese www.catvusa.com/broadcast/czech_christmas_traditions.

  Hlavním posláním Czech-American TV je rozšířit povědomí o České republice, ukázat české regiony, zviditelnit destinace a také přiblížit české kulturní dědictví. Kromě klasických dílů o regionech vysílá televize i speciály věnované právě významným českým svátkům. Do projektu se zapojují také studenti Západočeské univerzity v Plzni, Fakulty elektrotechnické ČVUT, Masarykovy univerzity, zlínského gymnázia a jazykové školy.

  Výkonný ředitel Czech-American TV John Honner je rodák z Moravy, který v USA žije 20 let. „Jsme vlastenci,“ říká o svém týmu Honner. Dodává, že na počátku byl rozhlasový pořad, který byl vysílaný v Chicagu v češtině. Jeho autora, který před odchodem do USA žil v Brně, to ale táhlo k televizi. A tak se zrodil nápad s anglickým vysíláním pro diváky v USA, kteří o Češích prakticky nic nevědí. Czech-American TV, která vysílá dokumentární pořady o českých regionech, městech, památkách, o bohatém českém folkoru, ale i kurzy češtiny nebo pořady o českém jídle.  Kromě zájemců v USA si našla také diváky v Kanadě, Austrálii, Anglii a dokonce i v Ruské federaci. Tato nekomerční televize tak úspěšně šíří dobré jméno České republiky v řadě jiných zemí.

Autor článku: Kristián Chalupa