Domů Kultura a zábava Digitalizace ...

Digitalizace šetří čas i historický pramen

0

Digitalizace je soudobý trend. Přináší zejména jistotu, že digitalizovaný obsah zůstane bezpečně uchovaný a ochráněný před pomyslným zubem času. Je snazší zpřístupnit jej veřejnosti. Digitalizace se dotkla také obecních kronik.

Obce se při vedení kronik musí řídit zákonem č. 132/ 2006 Sb. Podle něj musí každá obec zaznamenávat zprávy o důležitých a pamětihodných událostech v obci. Zákon uvádí, že kroniky mají být psané ručně s číslovanými listy nebo v elektronické podobě s následným tiskem. O nahlížení do kroniky mají zájem především studenti a vědci. Ti se však musí při svém bádání omezit na dobu úřadem pro tyto účely vyčleněnou. To se ale může do budoucna změnit, a to právě díky digitalizaci.

Kvalitní skenery hrají prim                            

Oslovili jsme několik kvalifikovaných firem, aby nám popsaly proces digitalizace kroniky. „Kroniky digitalizujeme na profesionálním knižním skeneru určeném pro digitalizaci historických materiálů. Přístroj disponuje variabilní kolébkou pro snížení namáhání vazby, jeho osvětlení neprodukuje infračervené ani ultrafialové záření. Proces digitalizace probíhá tzv. bezkontaktní metodou, předloha je snímána kamerou. Pro následné zpracování snímků pak používáme profesionální komerční nástroje v kombinaci s interně vyvinutými programy,“ uvedl Jan Proněk, jednatel a obchodní ředitel firmy Way up z Plané nad Lužnicí. Současně uvádí, že cena za digitalizaci se pohybuje od 3 do 6 Kč za stranu.

Digitalizaci kronik nabízí také brněnská Microna a olomoucká Martisys. Firmy úzce spolupracují a rovněž používají nejkvalitnější knižní skenery. „K publikaci kronik byla vytvořena speciální aplikace, která umožňuje pohodlné čtení včetně přiblížení konkrétní části dokumentu a přehlednou prezentaci kronik. Každá stránka kroniky má vlastní záznam v databázi, což umožňuje například přidat překlad cizojazyčné kroniky nebo další metadata, jako jsou třeba rok, typ události a podobně,“ uvádějí ředitel firmy Martisys Martin Chundela a Věra Fialová za Micronu. Obě firmy se shodují také v ceně. „Cena je v rozmezí 1 – 3 tisíce za kroniku,“ doplňují.

Digitalizace kronik obecní rozpočty nezruinuje

Brno je právě jedním z měst, jehož některé městské části mají kroniky v digitální podobě. „Digitální záložní kopie jsme prováděli u kronik obcí z 90. let 20. století až prvního desetiletí 21. století,“ vysvětluje Filip Poňuchálek.

V digitalizované podobě má kroniku třeba i obec Březina na Svitavsku. „Digitalizované jsou všechny kroniky obce, první dochovaná je z období konce rakouské monarchie a začátku a první republiky,“ říká starosta obce Martin Habáň.  Dále uvádí, že digitalizace přišla zhruba na 10 000 korun. „Zatím je vše uloženo v archivu obecního úřadu, postupně ji chceme převést pro online prohlížení na internetu,“ dodává.

Také v Uherském Hradišti se rozhodli pro digitalizaci a obecní rozpočet tím nijak zásadní ztrátu neutrpěl. „Kronika města Uherské Hradiště je psána na PC, potom je vytištěna a svázána. Již dříve byly digitalizovány starší svazky – kroniky do r. 1990. Nově jsou k dispozici v digitální podobě také svazky od r. 2015. S další digitalizací se v budoucnu počítá,“ uvádí místostarosta Uherského Hradiště Ivo Frolec. 

Důležitý je formát

Digitalizace je prospěšná především tím, že originál kroniky ochrání před manuálním opotřebením uživateli. S kronikou se dá také lépe pracovat pomocí speciální aplikace, je možné zoomovat pasáže a obrázky. Musí se však dodržet některá pravidla. „Je třeba, aby kopie byly vytvářeny do tzv. výstupních formátů v souladu s § 23 vyhlášky č. 259/2012 Sb. Pak bude zaručeno, že se digitalizace neprovádí zbytečně a nebude nutné ji po nějaké době zopakovat jen proto, že digitální soubory nelze otevřít či konvertovat beze ztrát,“ doplňuje Filip Poňuchálek, tiskový mluvčí Magistrátu města Brna.

Digitalizace s sebou však nese i některá úskalí. Krom výše zmíněných technických aspektů je to zejména zákon o ochraně osobních údajů (GDPR), který ukládá přísná pravidla a zpřístupnění na webu pak paradoxně komplikuje.

Autor: Jana Pelíšková