Domů Kultura a zábava Divadelní svě...

Divadelní svět Brno za účasti umělců z JAR či Madagaskaru

0

Do svého desátého ročníku vstoupí tento týden, přesně ve čtvrtek 23. května, prestižní festival Divadelní svět Brno. Organizátoři této ojedinělé akce lákají diváky na více než padesát pozoruhodných představení z celého světa a zároveň i na atraktivní téma, které zní – Evropský sen!

Šestidenní festivalový maraton bude podle členky realizačního týmu Evy Sedláčkové rozdělen do několika linií, díky nimž si na své přijdou diváci všech generací. Zájemci o divadelní umění budou ale často postaveni před nelehký úkol, a to vybrat si, kam jít a co si nenechat ujít. Divadelní svět Brno patří k nejprestižnějším divadelním festivalům v ČR. Těží nejen z výhodné polohy města Brna, ale i z unikátní spolupráce brněnských divadel. Eva Sedláčková v této souvislosti připomíná, že na festivalu  spolupracují jednotlivé  brněnské  divadelní scény – Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Centrum experimentálního divadla, Divadelní fakulta JAMU a dětské divadlo Polárka.

 „Letošní ročník měl původně slavit a tematizovat třicet let, které letos uplynou od sametové revoluce. Dramaturgická rada festivalu však záhy naznala, že v časech zpochybňování myšlenky jednotné a otevřené Evropy je nezbytné i o domácích událostech a výročích přemýšlet v širším kontextu. Právě proto jsme se rozhodli vtisknout festivalu téma Evropský sen,“ upřesňuje dramaturg Divadla Husa na provázku Martin Sládeček. Dramaturgyně činohry Národního divadla Brno Lucie Němečková si v sobotu 25. května nenechá ujít taneční show CION: Requiem of the Ravel´s Bolero, s níž do Brna zavítá světoznámý jihoafrický soubor moderního tance Vuyani Dance Theatre. „Jde o naprosto mimořádné setkání skladatele Maurice Ravela a choreografa Gregoryho Maqomy. Technická připravenost, výrazová síla a souhra oněch devíti obdivuhodně sladěných tanečníků a čtyř vokalistů je důvod, proč by si ani diváci tuhle lahůdku neměli nechat ujít.“  

Jan Šotkovský, dramaturg Městského divadla Brno má zase ve svém diáři slovinské zpracování hry Emilia Galotti. „Současná, minimalistická a vášněmi nabitá interpretace klasické Lessingovy hry na pomezí měšťanské tragédie a politického dramatu,“ říká dramaturg.

Diváci všech generací se tak letos mohou těšit na řadu zajímavých představení, nejen z České republiky a Slovenska, ale třeba i z Belgie, Německa, Jihoafrické republiky, Jižní Koreje, Polska či z Norska. Hrát se přitom nebude jen na uvedených scénách, ale také například v šapitó na Kraví hoře nebo ve známé Löw-Beerově vile. K vidění budou nejen  přední evropské činoherní soubory, ale kromě toho Divadelní svět Brno nabídne zároveň výjimečné produkce pohybového a tanečního divadla. Jednu zvlášť unikátní linii, která v nabídce českých divadelních festivalů nemá obdoby, nazvali organizátoři „Evropa mimo Evropu“. V rámci ní budou uvedena rovněž představení z Martiniku, Komorských ostrovů nebo z Madagaskaru.

Autor: Kristián Chalupa