Domů Kultura a zábava Dny polské ku...

Dny polské kultury zahájila velvyslankyně Polska a brněnský primátor

0
dny polské kultury

Již pátý ročník festivalu Dny polské kultury v Brně byl ve středu 15. dubna za účasti velvyslankyně Polska v České republice Gražyny Bernatowicz, brněnského primátora Petra Vokřála a dalších osobností slavnostně zahájen v Knihovně Jiřího Mahena. Partnerství mezi městy Brno a Poznaň trvá již téměř půl století.

Součástí brněnských Dnů polské kultury, které potrvají do 25. dubna, je promítání filmů známých polských režisérů v kině Art. Dále se konají výstavy, přednášky a divadelní představení věnované životu a odkazu české a polské královny Elišky Rejčky. V restauraci Baroko probíhají ve stejnou dobu Dny polské kuchyně.

Velvyslankyně Polské republiky v ČR Gražyna Bernatowicz vyslovila velké uspokojení nad úrovní a kvalitou současných vztahů mezi Polskem a Českou republikou. Připomněla, že spolupráce obou zemí je po všech stránkách vynikající.

„Mise velvyslance je tady těžká, protože mezi námi neexistují žádné problémy,“ uvedla s úsměvem paní velvyslankyně Bernatowicz. Dodala, že by bylo dobré více přiblížit polskou kulturu Čechům, protože v Polsku je česká kultura známější, než je tomu naopak. Gražyna Bernatowicz sama přiznala, že má velmi vřelý vztah k české literatuře a filmu. V této souvislosti zmínila mimo jiné knihy Milana Kundery, Bohumila Hrabala a filmy Miloše Formana. Připomněla ale i české písničkáře Karla Kryla a Jaromíra Nohavicu. „Máme mnoho společného,“ zdůraznila polská diplomatka. Vyjádřila zároveň přesvědčení, že se bude dále také rozvíjet spolupráce obou našich států v hospodářské oblasti.

V podobném duchu se vyslovil i brněnský primátor Petr Vokřál, který připomněl, že v příštím roce uplyne již padesát let od navázání partnerských vztahů mezi městy Brnem a polskou Poznaní. „S paní velvyslankyní a se zástupci partnerského města jsme se domlouvali na rozšíření spolupráce do hospodářské oblasti, zejména z hlediska oživení turistického ruchu mezi Poznaní a Brnem,“ uvedl Vokřál. Dodal, že asi málokdo z Brna zná dobře Poznaň a pravděpodobně i málo obyvatel Poznaně zná jihomoravskou metropoli.

V rámci partnerství obou měst dochází k pravidelné prezentaci Brna na veletrhu cestovního ruchu Toursalon v Poznani a naopak na stánku partnerských měst bývá na brněnském veletrhu Regiontour vždy zastoupena Poznaň. V oblasti školství spolupracují na základě smlouvy brněnská Masarykova univerzita a poznaňská Univerzita Adama Mickiewicze. Ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická během zahájení Polských dnů kultury v Brně rovněž ocenila úroveň spolupráce s knihovnou Raczynskich v Poznani.