Domů Kultura a zábava Hoffmanovy po...

Hoffmanovy povídky se vrací na brněnské jeviště

0

Operní sezona 2019/20 má jako motto Hledání… a první premiéra 20. září 2019 v Janáčkově divadle bude patřit hledání toho, po čem všichni toužíme – hledání lásky. I básník Hoffmann hledá dokonalou lásku a s každou ženou, do níž se zamiluje, mu stále více uniká, až nakonec mine tu, která byla tou pravou. Takový je příběh opery Hoffmannovy povídky francouzského skladatele Jacquea Offenbacha, která se na jeviště Janáčkova divadla vrací téměř po dvaceti letech v hudebním nastudování Ondreje Olose. K inscenaci byli přizvání dva režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří tvoří v českých divadlech již etablovanou dvojici pod zkratkou SKUTR. Jejich nápadité inscenace se pravidelně objevují v činoherních souborech stejně jako v operních. Brněnskému publiku se představili svým osobitým zpracováním Těsnohlídkovy Lišky Bystroušky v činohře NdB před několika lety a teď je čeká první spolupráce i s operním souborem.

Hoffmannovy povídky jsou operou, které nás zavádí nejen do fantaskního světa básníka a jeho bizarních představ, kde realita splývá v jedno s jeho představami, jsou spojeny se světem umění a lidmi v něm se pohybujícími. Vždyť Hoffmannův skutečný idol je operní pěvkyně Stella. Proto se inscenátoři rozhodli zasadit děj příběhu přímo do divadla a rozehrát děj v místech, které diváci nemohou běžně vidět, v zákulisí operního představení. M. Kukučka prozradil: „Je několik témat, která bychom chtěli zdůraznit. Tak především jsme museli najít rámec, kde se vlastně celá opera odehrává. Pro nás je to pauza mezi dějstvími v opeře Don Giovanni, kde zpívá Stella. Ona je jednou aktérkou z milostného trojúhelníku, který je motorem opery. Nachá­zíme se na jevišti z pohledu zákulisí, a to jevi­ště je něčím vychýlené z reality, protože má na všechny strany oponu. Je to, jako byste zašli o pauze do diva­delní kantýny, kde se setkají zpěváci nalíčení do opery Don Giovanni s divadelní technikou, s diváky a členy orchestru.

Ne nadarmo byl Offenbach svými kolegy přezdívaný Mozart ze Champs-Élysée, co hudební číslo Hoffmannových povídek to operní hit, který si budete broukat ještě cestou z divadla.  Základem každé opery je ale především vynikající pěvecké obsazení. V nové inscenaci se můžete těšit v hudebním nastudování Ondreje Olose na Luciana Mastra (Hoffmann), Markétu Cukrovou (Nicklausse), v basové čtyřroli na Jiřího Sulženka, Martinu Masarykovou (Olympia), Pavlu Vykopalovou (Antonia), Danielu Strakovou-Šedrlovou (Giulietta) ad. 

PR článek