Domů Kultura a zábava Opeřené draho...

Opeřené drahokamy v kulisách Lednicko-valtického areálu. Jan Halady fotí Ledňáčky od dětství

0
Jan Halady

Podle břeclavského fotografa Jana Haladyho ledňáček léčí duši. Jen těžko by se asi našel povolanější člověk, který by takovou věc mohl říct. Své pevné místo má tento pestrobarevný ptáček v jeho životě i objektivu už pětatřicet let.

FOTO: Jan Halady

FOTO: Jan Halady

„Když delší dobu pro zaneprázdněnost nemohu do přírody a po tomto půstu opět uvidím ledňáčka, všechno ve mně ožije,“ nastiňuje Halady. Na základě toho nejlepšího, co z života tohoto drobného opeřence fotoaparátem zachytil, teď sestavil knihu Drahokam nad Dyjí. Téměř veškerý děj se odehrává na pozadí jedinečného Lednicko-valtického areálu. „V knize najdeme památky, které k nám jezdí obdivovat turisté z celého světa a které si hlavní hrdina této knihy – ledňáček – zvolil za kulisy svého životního představení. Krajinný průřez snad ani nemohl být zvolen jinak, než od Soutoku přes rybníky a Dyji až po Pálavu. Vše propojeno vodou,“ popisuje Halady.

Jan Halady

FOTO: Jan Halady

Unikátní snímky představují jeden rok v životě ledňáčka od jarních námluv až po zimní šarvátky. Vznikaly ale v průběhu mnoha let. „Prožil jsem mezi ledňáčky mnohem více času, než jak by se mohlo při prvním pohledu na zářivě žlutou knihu zdát. Za ta léta jsem do jejich života hodně pronikl. Přesto nemohu říci, že je znám tak dobře, aby mě nemohli něčím překvapit,“ přiznává fotograf.

Jan Halady

FOTO: Jan Halady

Takovým překvapením bylo ostatně už první střetnutí Jana Haladyho s ledňáčkem, při kterém cvakla spoušť fotoaparátu. „Usedl naprosto nečekaně asi metr od mého úkrytu na mohutné vrbě nad vodou, z něhož jsem právě fotil divoké hrdličky,“ vzpomíná Halady na okamžik před pětatřiceti lety, kdy byl lapen. Od té doby ledňáčka fotit nepřestal a neustále při svém snažení zvyšuje laťku. „Ke statickým snímkům sedících ledňáčků přibývaly ty náročné dynamické, už ale mnohem obtížněji a pomaleji,“ vysvětluje Halady.

Jan Halady

FOTO: Jan Halady

Podobně blízká setkání s ledňáčkem jsou totiž spíše výjimkou než pravidlem. „Nepatří mezi nejhojnější ptáky, navíc jsou vzhledem ke své velikosti poměrně plaší. Uletí před vámi podle okolností na 30 i na 80 metrů. Vzápětí vás jiný překvapí tím, že usedne nebojácně pár metrů od Vás,“ přibližuje fotograf. A jaké bylo jeho zatím poslední překvapení ve spojitosti s ledňáčkem? „Zjistil jsem, že mladí ledňáčci z prvního hnízdění vyspívají tak rychle, že ve výjimečných případech mohou mít ještě v srpnu téhož roku svá vlastní mláďata. Je to pravděpodobně jeden z obranných mechanizmů, díky nimž dokáže snáze čelit jednak ztrátám v krutějších zimách i ztrátám při záplavách,“ vysvětluje Halady.

Jan Halady

FOTO: Jan Halady

Je paradoxem, že právě obranný mechanismus proti záplavám v režii jiné tvora – člověka – představuje pro ledňáčky jedno z největších nebezpečí. Kvůli přehradám a usměrňování meandrujících koryt řek místa pro jeho hnízdiště někde pomaleji, někde rychle mizí. „Nejrychleji zmizela při vybudování Vodního díla Nové Mlýny. Zanikla kvůli nim krajina, která byla sice záludná svými záplavami, ale zároveň mateřsky štědrá vším tím, co právě ledňáčkům poskytovala,“ posteskl si Halady.

Jan Halady

FOTO: Jan Halady

Pokud lidé jako špatní hospodáři na své půdě zničí ledňáčkovo přirozené životní prostředí, zmizí i on. „Malý ptáček. Když nebude, svět se nezboří. Ale bude po něm teskno,“ podotýká Halady. Takto neblahý osud přitom potkal už nejeden druh. Mnohým lidem se stýská například po mandelíkovi. „Z toho až bolí u srdce. Asi před třiceti lety jsem u Velkých Pavlovic pozoroval zřejmě jeden z poslední žijících párů na našem území. Ne zase tak dávno, 30 let. Vyhynuli u nás. Tedy vyhnali jsme je a vyhubili,“ upozorňuje Halady.

Jan Halady

FOTO: Jan Halady

I svou knihou se snaží Jan Halady určitým dílem k ochraně ledňáčka přispět. „A z mnoha pozitivních ohlasů usuzuji, že osud ledňáčků není v naší zemi lidem lhostejný,“ doufá fotograf. Pokud i Vy chcete jejím prostřednictvím nahlédnout do života tohoto krásného ptáka a nechat se okouzlit jeho pestrobarevnou nádherou, můžete si Drahokam nad Dyjí pořídit na adrese www.fotohalady.cz.

IMG_6012 Darkova kniha Nahl