Domů Kultura a zábava JazzFestBrno ...

JazzFestBrno nabídne plejádu špičkového jazzu z celého světa

0
JazzFestBrno

Americké hudební hvězdy Dianne Reeves, Bobby McFerrin, Chick Corea a Fred Hersch, to jsou jen čtyři nejzářivější jména, na které bude od března do června lákat hudební nadšence brněnský festival JazzFestBrno. Kromě jazzových superstar první kategorie představí při čtrnácti hudebních večerech, třiadvaceti koncertech na osmi místech i nastupující generaci a domácí a slovenské hudebníky.

„Přivádíme do České republiky a konkrétně do Brna i vynikající umělce z mladé generace. Všichni jsou to velmi talentovaní muzikanti kolem třicítky, kteří tu buď ještě, nebyli nebo navštívili Česko jen jednou. A my to napravujeme,“ přiblížil umělecký ředitel JazzFestBrno Vilém Spilka.

Brno se tak může těšit například na izraelského klavíristu Shai Maestra, který už není pro české publikum úplnou neznámou, nebo na dalšího excelentního pianistu Raye Claytona a basistu Benna Williamse. „Oba dva jsou již v Americe hvězdami, tady bohužel ještě ne, protože v Česku moc nehráli. Jsou to ale muzikanti, kteří udávají tón jazzovému vývoji, kolem nich se formuje současný styl. Do jazzu přidávají prvky R’n’B, hip-hopu a všech těchto tradičně černošských stylů, které velmi přirozeně fůzují do jednoho celku,“ vysvětlil Spilka.

To ale zdaleka není vše. Na konci března tak zazáří v brněnském klubu Sono například ulítlá rakouská kapela Kompost 3 a o dva týdny později podobně excentrický pianista David Helbock hrající zásadně ve svém klávesovém kulichu.

Představí se i česká jazzová scéna

Nejpočetnější zastoupení letošního JazzFestu však logicky patří domácím a slovenským hudebníkům. Pro milovníky jazzu to rozbalí třeba energetická scatwoman Miriam Bayle (pozn.red.: scat je improvizovaný jazzový zpěv, při němž se používají slova beze smyslu, samostatné slabiky nebo se zpívá zcela bez artikulace), trojnásobný držitel ceny Anděl kontrabasista Jaromír Honzák, sextet saxofonisty Petra Kalfuse či zpěvačka se sametovým hlasem Vendula Šmoldasová, známá pod uměleckým jménem Zeurítia. „Česká jazzová scéna má vlastní unikátní zvuk, který je ovlivněn jednak naší slovanskou melodikou, částečně i naším folklórem, ale také severskými vlivy. Zároveň tu jsou osobnosti, které do hudebních projektů vnášejí svou osobní vizi,“ předestřel Spilka.

Že jazz neuznává hranice, potvrdí na brněnském JazzFestu řada mezinárodních projektů. Rozhlasový bigband Gustava Broma si ke svému vystoupení v Janáčkově divadle přizval dva špičkové jazzové zpěváky, Slováka Petera Lipu a americkou legendu Kevina Mahoganyho. Uznávaný kontrabasista Tomáš Liška přijede na festival se svojí novou česko-německou skupinou Pénte. „Liška a Honzák jsou shodou okolností oba basisté, ale považuju je za jedny z nejzajímavějších domácích jazzových tvůrců bez ohledu na nástroj,“ upřesňuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. „Jejich aktuální alba jsou vynikající, navíc úplně čerstvá a věrně zachycují jejich momentální tvůrčí status,“ dodal Spilka.

Hudební konverzaci na trase Česko – USA nabídnou přední český saxofonista Ondřej Štveráček, v jehož kvartetu se za bicí posadí Gene Jackson, a kytarista Adam Tvrdý v kombinaci s americkým varhaníkem Brianem Charettem. Amerického parťáka přizval ke svému kvartetu i slovenský trumpetista Lukáš Oravec – jeho koncert vyšperkuje saxofonista Vincent Herring. Chybět nebude ani slovensko-moldavská trojice PaCoRa, která dokazuje, jak blízko má jazz k folklóru a jak snadno se dá do jazzové muziky zakomponovat cimbál. Jazzoví cestovatelé se v Brně mohou těšit také na poznávání maďarské a francouzské hudební kultury, a to díky výbornému saxofonistovi a klarinetistovi Mihály Borbélymu a šarmantní zpěvačce Marion Thomas.

Lístky rychle mizí

S koupí lístků by si měli jazzoví fajnšmekři pospíšit. Rychle mizí hlavně vstupenky na koncerty největších es, jako je Dianne Reeves. „Tam bych doporučil neváhat, protože pěkná místa už jsou téměř obsazená. A to samé platí u Bobbyho McFerrina s Chickem Coreou, kteří zahrají sice až v červnu, ale lístky na jejich vystoupení rychle mizí. A paradoxně nejrychleji ubývají ty nejdražší vstupenky na ta nejlepší místa,“ komentoval to výkonný ředitel JazzFestu Vlastimil Trillo s tím, že se nevyplatí čekat ani u události klubové scény, která zase není nafukovací.

Vstupenky na všech čtrnáct festivalových večerů, které přinesou třiadvacet koncertů, jsou v prodeji na webech www.jazzfestbrno.cz nebo www.nejkoncerty.cz a v běžných předprodejích. „Cenovou hladinu udržujeme relativně nízko i díky tomu, že máme řadu podporovatelů ze strany státní správy, samosprávy i firem, takže jsme schopni držet ceny na velmi příznivé úrovni od sto padesáti korun do šesti set. U extra koncertů, jako je například případ Bobbyho McFerrina s Chickem Coreou, musíme jít s cenou trošku výš, ale i tak zachováváme určité sektory, kde jsou lístky velmi dostupné. Na JazzFestBrno si tak to svoje najde opravdu každý,“ uzavřel Trillo.