Domů Kultura a zábava Jízda králů z...

Jízda králů ze Slovácka se dostala na seznam světového dědictví UNESCO

0

Tradiční jihovýchodomoravská Jízda králů se dostala na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva, který vede UNESCO. V Indonésii o tom rozhodl sbor expertů.

Česká republika nominovala tradici obcí Hluk, Kunovice, Skoronice a Vlčnov k zápisu do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva loni. Jízdy králů a jejich nominační dokumentace byly v průběhu uplynulého roku posouzeny sborem expertů na nemateriální kulturní dědictví spolu s dalšími 53 návrhy na zápis do Reprezentativního seznamu z celého světa. Na základě toho Mezivládní výbor pro nemateriální kulturní dědictví při UNESCO na svém 6. zasedání na Bali rozhodl, že Jízda králů reprezentuje nemateriální kulturní dědictví lidstva a je od této chvíle ze strany UNESCO vedena ve svém seznamu.

Jízdy králů se ocitly na prestižním seznamu UNESCO vedle dalších fenoménů nemateriálního kulturního dědictví z celého světa, z nichž dva mají původ v České republice. Slovácký verbuňk a Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a v jednom případě se Česká republika připojila k nadnárodní nominaci koordinované Spojenými arabskými emiráty (Sokolnictví – živé dědictví lidstva). Celkový počet fenoménů zapsaných do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva v letech 2008-2010 je 213.

Jízda králů je stará lidová slavnost, při níž král, kterým bývá obvykle deseti až dvanáctiletý chlapec, a jeho doprovod oblečeni v ženských krojích projíždí obcí. Každoročně se dnes Jízda králů koná pouze ve Vlčnově, v ostatních obcích je periodicita delší. Starostové slováckých obcí teď doufají, že zařazení tradice na seznam UNESCO přivede do regionu více turistů.

České a moravské tradice na seznamu UNESCO:

– verbuňk, tanec mladíků odvedených na vojnu ze Slovácka (2005)

– masopustní průvody a masky z Hlinecka (2010)

– sokolnictví (týká se ČR a deseti dalších zemí; 2010)

– Jízda králů (2011)

Žádné komentáře

Napište komentář