Domů Kultura a zábava Malířka snů a...

Malířka snů a skutečnosti vtiskla svůj život do knihy

0

Brno, Žabovřesky – Když Jarmila Lorencová začátkem letošního roku dokončila jeden z nespočetné řady obrazů, odložila štětec a řekla „končím“. Završila tak dlouhé roky propojené s uměním, kdy malovala jako děvčátko kouskem cihly na chodník, na plátno v novozélandském Wellingtonu i ve svém ateliéru v Brně. Se svými přáteli i obdivovateli jejího díla se malířka setkala v pondělí 18.6. v kulturním domě Rubínek v brněnských Žabovřeskách, při příležitosti křtu knihy Malířka snů a skutečnosti, ve které autor Antonín Červený popisuje život a celoživotní dílo Lorencové.

„S Jarmilou Lorencovou se známe 25 let, pomáhal jsem jí připravovat výstavy a pod jejím vedením jsem dokonce začal sám malovat. Nápad věnovat jí knihu jsem nosil v hlavě roky, ale nechtěl jsem se do ní pouštět, dokud umělkyně stále tvořila. Když letos oznámila konec malování, pustil jsem se do knihy s plnou vervou. Fascinuje mě mimo jiné malířčina všestrannost, jak dokáže tvořit akvarel, perokresbu, či tapiserie,“ popsal tvůrce knihy Antonín Červený.

Při práci na knize objevil řadu autorčiných dosud nevystavených, a dokonce ani nezarámovaných obrazů. Právě ty si mohli účastnící v Rubínku prohlédnout, nebo zakoupit, stejně jako podepsanou knihu.

Knihu pokřtil starosta Žabovřesk Pavel Tyralík, pod jehož záštitou se akce konala. „Na paní Lorencové se mi líbí, že si váží domova, stejně jaké já. Přestože je velmi zcestovalá, pokaždé se ráda vrací domů,“ připomenul. Setkání s autorkou hudebně doprovodila Šárka Králová z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně spolu se dvěma studentkami. Autorka poděkovala všem přítomným včetně přítelkyně Magdy Slaninové ze společnosti Magnus Regio, která pro ni akci pomohla zorganizovat. „Když vás všechny vidím, jsem velice vděčná. Spoustu z vás má mé obrazy doma a já vím, že jsem nemalovala nadarmo,“ svěřila se Jarmila Lorencová.

Foto: Petr Suchý

  Jarmila Lorencová s Pavlem Tyralíkem