Domů Kultura a zábava Martin Glaser...

Martin Glaser: Začínáme realizovat program nového vedení Národního divadla

0

Letos v únoru uplynulo již dvacet let od smrti slovenského či přesněji řečeno československého spisovatele, novináře, scénáristy Ladislava Mňačka. Tento zpočátku přesvědčený komunista se postupně stal tvrdým kritikem komunistické totality. Na protest proti oficiálnímu postoji k arabsko-izraelskému konfliktu emigroval v roce 1967 do Izraele, aby se za „pražského jara“ vrátil zpět do Československa. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 Mňačko opět emigroval a usadil se v Rakousku. Definitivně se do své vlasti vrátil po sametové revoluci.

Již poosmé proběhne v brněnském Divadle Reduta festival REDFEST. Tématem letošního ročníku je totiž dílo, život i osobnost Franze Kafky. Do programu jeho organizátoři zahrnuli i výjimečné projekty, které se ke kafkovskému mýtu či kafkovskému pocitu vztahují velmi volně nebo se jím nepřímo inspirují. Oficiálním zahájením festivalu bude v pátek 3. října premiéra titulu Národního divadla Brno jménem Jak chutná moc. Román velikána slovenské moderní literatury Ladislava Mňačka o posedlosti mocí zdramatizoval Tomáš Vůjtek. S režisérem Ondřejem Elbelem rozehrávají téměř orwellovský příběh o tom, jak moc otravuje duši a mění člověka s ideály v charakterovou trosku.

„V Národním divadle se od podzimu začne realizovat umělecký program nového vedení. To znamená, že s každou novou premiérou si budou moci naši diváci udělat konkrétnější představu o tom, kam chceme Národní divadlo Brno směřovat. Věřím, že to bude cesta, po které budou chtít jít s námi a že jich bude čím dál víc,“ říká ředitel Národního divadla v Brně Martin Glaser.

Inscenování dramatizace Mňačkova románu Jak chutná moc – díla, jež pojednává o úpadku člověka, který se z živoucího bojovníka proměnil v bezcharakterního ubožáka posedlého již jen vlastní mocí, je toho dobrým důkazem.