Domů Kultura a zábava Mary Poppins ...

Mary Poppins slaví 250. reprízu

0

20. listopadu 2010 se poprvé objevila na českém jevišti a bylo to jako zjevení – pro děti i dospělé. Velkolepá stepařská čísla, tajuplná kouzla, létání nad hlavami diváků, nádherné melodie, nápadité pestré kostýmy i kulisy a především milý příběh o neobyčejné chůvě, která učí nejen zlobivé děti, ale i věčně zaneprázdněné a uhoněné rodiče, že „stačí chtít a rázem vše je možné“.

Že je potřeba naslouchat svým blízkým a umět popustit uzdu své fantazii. Že je důležité trávit čas se svou rodinou a vážit si svých milých.

Stejně jako v loňském roce se rodinný muzikál Mary Poppins vrací na jeviště Hudební scény Městského divadla Brno v 35 exkluzivních reprízách, pouze v prosinci 2017! A letošní návrat je specifický hned z několika důvodů. Na jevišti se prostřídají hned všechny čtyři Mary Poppins, jež tuto roli v MdB nazkoušely! Kromě Aleny Antalové a Ivany Vaňkové, kterou jste v roli laskavé i přísné chůvy mohli vidět loni poprvé – si svá stepařská čísla opráší také Radka Coufalová a Johana Gazdíková, jež byla za svůj neobyčejný výkon dokonce nominována na Cenu Thálie za rok 2010! A díky obrovskému a stále neutuchajícímu diváckému zájmu letos oslaví Mary úžasnou 250. reprízu! Během slavnostního večera, který se uskuteční v úterý 19. prosince 2017 v 18:00 hodin na Hudební scéně MdB, zapijeme toto krásné „jubileum“ spolu s našimi diváky. A aby toho nebylo málo, právě v tento večer podle našich statistik překročíme magické číslo 150 000 – přesně tolik diváků totiž už zhlédlo náš pohádkový muzikál, který dojímá a baví děti i dospělé.

Z historie Mary Poppins

Od roku 1934, kdy se Mary Poppins poprvé objevila jako titulní postava stejnojmenné knížky anglické spisovatelky Pamely Lyndon Traversové, se stala pro anglickou dětskou literaturu klíčovou hrdinkou, popularitou u nás srovnatelnou snad jen s Broučky, Rumcajsem či Machem a Šebestovou. Když se po třetí knize rozhodla P. L. Traversová nechat Mary Poppins navždy opustit rodinu Banksových, musela své rozhodnutí pod tlakem tisíců smutných dětí změnit. Nakonec je knih o Mary osm – jedna z nich, Mary Poppins v kuchyni, dokonce kombinuje vyprávění o chůvě s kuchařskými recepty. Třinácti oscarovými nominacemi ověnčená filmová verze z roku 1964 (byť s ní Traversová příliš spokojená nebyla) pak Maryinu popularitu jen zvýšila.

Proslulý divadelní producent Cameron Macintosh usiloval o uvedení tohoto příběhu na divadle takřka třicet let – leč paní Traversová byla po filmové zkušenosti obezřetná. Nakonec svolila a neprohloupila – divadelní muzikál se vrací mnohem víc k poetice knihy, objevuje se v něm více jedinečných postav a postaviček. A libretista Julian Fellowes, skladatel George Stiles a textař Anthony Drewe spojili svou práci s filmovými šlágry bratrů Shermanových tak dokonale, že rozdíl mezi písněmi původními a novými nemá divák šanci poznat. Premiéra proběhla v roce 2004 v Londýně – tam, v New Yorku i jinde po světě se stala Mary Poppins jedním z největších muzikálových trháků začínajícího milénia. A nejinak tomu bylo a je i v Brně, kde vznikala pod rukama režiséra Petra Gazdíka, překladatele Jiřího Joska, kostýmní návrhářky Andrey Kučerové, scénografa Petra Hlouška, choreografky Lucie Holánkové a hudebním nastudování Dana Kalouska a Františka Šterbáka. V hlavních rolích se krom zmíněných představitelek Mary můžete těšit na Dušana Vitázka a Dennyho Ratajského v roli kominíka Berta, Alenu a Elenu Juráčkovy a Adama a Josefa Gazdíkovi v dětských rolích Jane a Michaela Banksových či Janu Musilovou, Markétu Sedláčkovou, Martina Havelku a Milana Němce jako jejich rodiče.

Poslední volné vstupenky k prodeji jsou k dostání v centrální pokladně divadla na Lidické ulici 16 či na webových stránkách www.mdb.cz. Nenechte si ujít na delší dobu poslední možnost užít si tento krásný muzikál, který se na několik let v Brně opět odmlčí.