Domů Kultura a zábava Na brněnském ...

Na brněnském Jazzfastu zahraje na čtvrttónovou trumpetu inovátor Ibrahim Maalouf

0

Trumpetový fenomén libanonského původu Ibrahim Maalouf se navzdory mladému věku již stačil proslavit originálními a progresívními hudebními nápady. Na koncert v rámci mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO si v pondělí 14. dubna vedle standardní trubky přiveze i pro něj speciálně zkonstruovanou trumpetu čtvrttónovou.

Právě tento nástroj mu umožňuje do své nadžánrové hudby zařazovat arabské motivy, jež se postupem času staly jeho poznávací značkou. Maalouf je už léta doma ve Francii a právě tam se těší nebývalé popularitě. Letos získal cenu Les Victoires (francouzskou obdobu Grammy) jako nejlepší jazzový interpret a jeho nejnovější album Illusions francouzští kritici ocenili jako album roku v kategorii world music. V březnu již po několikáté vystoupil v pařížské Olympii a pravidelně bývá hvězdou největších festivalů po celé Francii i jinde v Evropě.

Média při popisu jeho koncertů a nahrávek nešetří přívlastky ikonický, geniální, neznající hranic – charakteristikami, ke kterým kritici sahají i v případě další hvězdy festivalu, bubeníka Chrise „Daddyho“ Davea. Jeden z nejoriginálnějších bubeníků současnosti, jehož hudební biografii zdobí spolupráce s jazzovými velikány  typu Roberta Glaspera či Sonnyho Rollinse, ale také s mainstreamovou divou Adele nebo Beyoncé, v rámci svého krátkého evropského turné rovněž do Brna zavítá. 13. dubna v Divadle Husa na provázku představí svůj inovativní stylový a rytmický koncept a společně se svojí kapelou Drumhedz rozšíří řady hvězdných hostů 13. ročníku mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO.

Festival JAZZFESTBRNO do konce dubna představí celou řadu dalších výjimečných zahraničních hostů. 24. dubna vystoupí v české premiéře kultovní varhanní trio Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart. Vedle nich dostanou prostor i polský vibrafonista Bernard Maseli, izraelský kytarista Assaf Kehati nebo italský houslista Luca Ciarla. Dramaturgie nezapomíná ani na domácí scénu, kterou budou reprezentovat aktuální projekty Romana Pokorného a Miroslava Hloucala. Festival uzavře čerstvý držitel Grammy za nejlepší vokální jazzové album Gregory Porter, který vystoupí v Bobycentru 25. května.

Informace ke zbývajícímu programu festivalu jsou k dispozici na www.jazzfestbrno.cz. Vstupenky na koncerty v cenách od 120 do 690 Kč jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz).

Ibrahim Maalouf je pro české hudební fanoušky zatím skrytým pokladem, ač už na zdejší pódia v minulosti sporadicky zavítal. Pochází z libanonského Bejrútu, ale mimořádné popularitě se těší především ve svém druhém domově, Francii, kde v rámci intenzivních turné obráží nejprestižnější destinace včetně legendární pařížské Olympie. Maalouf je dnes skutečnou hudební osobností a nenechává se žánrově omezit. Svoje hudební vzory, mezi které v jedné rovině řadí Milese Davise, Dizzyho Gillespieho, Mahlera, Bacha, Mozarta, hip hop, francouzské šlágry, elektroniku a pop music, dodnes podvědomě promítá do vlastního stylu pracujícího ještě s prvky arabskými, jazzrockovými i funkovými. S publikem to umí jako málokdo, ve Francii vyprodává obří koncertní sály a jinde ve světě cestuje po prestižních festivalech. Natáčel a koncertoval s Elvisem Costello, Stingem, Erikem Truffazem a dalšími, ale nejdůležitější věcí pro něj zůstává vlastní tvorba. Tu zachycují mimořádně úspěšná alba Diasporas (2007), Diachronism (2009), Diagnostic (2012) a Illusions (2013). S repertoárem z posledně jmenovaného alba Maalouf dorazí 14. dubna i do Brna.

Kapela Chris Dave and the Drumhedz je volně alternující sestavou výtečných hudebníků, v níž obvykle nechybí saxofonista, hráč na klávesové nástroje, basista a kytarista. Bubeník Chris Dave ovšem neschází nikdy, je totiž tělem i duší projektu. Hudební cesta kapely Chris Dave and the Drumhedz se vyznačuje umným manévrováním mezi žánry, jeho stylový záběr sahá od moderního jazzu, přes rock až po R&B či hip-hop. Populární jazzman Robert Glasper o lídrovi prohlásil: „Chris Dave opravdu důvěrně zná jak svět jazzu, tak hip-hopu. Často narazíte na muzikanty, o kterých se tvrdí, že umí oba styly hrát, ale ve skutečnosti nedokážou vystihnout ani esenci těchto stylů, natožpak je organicky mísit. Chris se naopak na jejich pomezí pohybuje s naprostou přirozeností.“ Drumhedz se ovšem ve svém záběru neomezují jen na jazz a hip-hop. Hrají coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, D’Angela, Radiohead, Wayna Shortera a mnoha dalších, zařazují rovněž autorské kompozice nebo volněji improvizované plochy. A protože se na koncertech tu a tam zjeví zvláštní hosté, jako třeba Beyoncé, Mos Def, Bilal a další, obestírá formaci Chris Dave and the Drumhedz kultovní aureola. Na začátku nového tisíciletí se Chris Dave etabloval jako jeden z nejinovativnějších bubeníků na světě. Jeho volná interpretace rytmu a schopnost reagovat na různé hudební situace mu otevřely cestu k mnoha novým příležitostem a tvůrčím platformám, kde může svůj rytmický koncept dále rozvíjet. Mezi jeho nejvýraznější nedávné úspěchy patří vynikající bubenická práce na albu 21 populární zpěvačky Adele nebo na Maxwellově desce BLACKsummers’night, jež získala Grammy.

Festival se koná pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, primátora statutárního města Brna Romana Onderky a starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky.