Domů Kultura a zábava Národní divad...

Národní divadlo Brno představilo program nové sezóny

0

Vedení Národního divadla Brno dnes zhodnotilo minulou divadelní sezónu a představilo novinky té nové. „V uplynulé sezoně jsme odehráli o necelých 80 představení, tedy o 13 %, více než v předešlé sezoně. Vzhledem k uzavření největší scény v Janáčkově divadle jsme divákům nabídli o více než pětinu, tedy o 22 %, méně sedadel. Přesto tržby NdB v sezoně 2017/2018 klesly proti předchozí jen o pouhých 5 %,“ upozornil ředitel NdB Martin Glaser. Slavnostní zahájení nové sezóny odstartuje 24.9. Open air koncert na Zelném trhu. „Pod širým nebem na brněnském Zelném trhu doprovodí orchestr Janáčkovy opery NdB se svým šéfdirigentem Markem Ivanovićem náš sbor a sólisty Janu Šrejmu Kačírkovou, Janu Hrochovou, Václavu Krejčí Houskovou, Romana Hozu, Jiřího Sulženka a další s programem z premiér nadcházející sezony i úspěšných titulů sezony minulé a oper, které se vrací do zrekonstruovaného Janáčkova divadla. Nebude samozřejmě chybět ani Balet NdB  a tentokrát se zahajovací koncert stane i místem vyhlášení cen DIVY za rok 2017,“ informoval Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB. A co čeká diváky v příští sezóně?

Zase doma!

Co je větší událostí – stoleté výročí vzniku českého státu nebo 6. ročník mezinárodního festivalu Janáček Brno? Obojí se potká hned začátkem sezony 2018/19 a přinese s sebou nepřeberné množství uměleckých zážitků!

Soubor Janáčkovy opery NdB má před sebou sezonu, kdy se může těšit na návrat do svého nově zrekonstruovaného domova. Než se tak sta­ne, čeká nás ještě jeden mimořádný projekt. Rok 2018 je rokem oslav 100. výročí české státnosti a naším darem republice k narozeninám bude nová inscenace opery, která je nezastupitelným kulturním symbolem českého národa – Libuše Bedřicha Smetany. Stejně jako byla Libuše vždy spjata se slavnostními okamžiky i s nejtěžšími dny českého náro­da, je se vznikem republiky spojena i výstavba brněnského výstaviště jako jedné z nejvýznamnějších architektonic­kých dominant Brna, a proto BVV se stane místem našeho slavnostní­ho představení.

Po roce náročného provozu bez našeho domovského divadla se v listopadu 2018 vrátíme do budovy Janáčkova divadla. První diváci budou mít jedinečnou možnost 11. 11. vkročit do opraveného divadla v rámci představení Janáčkovy Káti Kabanové, které proběhne ve zkušebním provozu.  Slavnostní otevření novotou vonícího divadla 17. listopadu 2018 bude zároveň zahájením již 6. ročníku festivalu Janáček Brno. Stejně jako v roce 1965, když se divadlo otevíralo, se jako první na jeviště podívá Janáčkova mazaná liška z bílovických lesů. V rámci festivalu se ale návštěvníci mohou těšit na provedení kompletního Janáčkova jevištního díla nejen v podání našeho souboru, ale i významných hostů ze zahraničí, ať to bude soubor antverpské opery s Věcí Makropulos, Velšská národní opera s inscenací Z mrtvého domu nebo poznaňské divadlo s dnes již proslulou produkcí Její pastorkyně režiséra Alvise Hermanise. Spolu se zahraničními domy uvítáme vzácné hosty za dirigentským pultem – Tomáše Hanuse a Tomáše Netopila.

První premiéra roku 2019 bude patřit jednomu z vrcholných děl Giuseppe Verdiho Don Carlos, které je nejen výjimečným intimním dramatem zakázané lásky uprostřed politických intrik, ale dílem s je­dinečnými sborovými scénami, napsanými právě pro náš vynikající sbor. Červnová premiéra naváže na již osvědčenou spolupráci s göteborskou operou a na jeviště Janáčkova divadla se vrátí David Radok, tentokrát se snovým projektem spojujícím dvě díla 20. století Poulen­cův Lidský hlas a Tři fragmenty z Juliette Bohuslava Martinů.

Nejen premiéry vás čekají v sezoně 2018/19, po roční absenci se na jeviště Janáčkova divadla vrátí velké tituly, které jsme po dobu rekonstrukce nemohli přenést do náhradních prostor.  V posledních třech letech se stalo krásnou tradicí, že ve vánoční čas rozezní naše divadlo jedinečné podobenství o hříchu a vykoupení – Hry o Marii B. Martinů. V únoru se vrátí inscenace, která získala hned několik ocenění – Modrovousův hrad / Očekávání v režii Davida Radoka a na konci března se znovu vydáme s trubadúrem Jaufré Rudelem za jeho láskou ve finské opeře Láska na dálku, jež obdržela Cenu Divadelních novin.  Vrátí se i dvouvečer Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas a na jevišti Janáčkova divadla opět uvidíte velké tituly, které jsme přenášeli do Mahenova divadla či na BVV jako Carmen, La Gioconda, Tosca nebo Faust a Markéta.

            Stejně jako každým rokem nás čekají nejen krásné projekty doma, ale naše inscenace uvidí i diváci na dalších místech ČR i v zahraničí. Opera M. Nejtka Pravidla slušného chování budou uvedena 15. 9. v rámci mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň 2018 a 25. 5. 2019 představíme v rakouském Villachu inscenaci Nápoje lásky.

            Diváci se mohou těšit na mimořádné podzimní projekty – 21. 10. se koná Podzimní symfonický koncert, kde zazní 6. symfonie Rýn Enjotta Schneidera a Mahlerova 2. symfonie Vzkříšení a v čase vánočním 30. 12. je připraven koncert Benátské nešpory z duchovních děl Antonia Vivaldiho v podání jednoho z nejlepších souborů věnujících se barokní hudbě Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse.

Baletní premiéry

V nové sezoně čeká Balet NdB stěhování repertoáru z Mahenova divadla do Janáčkova, obnovování nehraných titulů, které pro svou velikost a technickou náročnost nemohly být v Mahenově divadle inscenovány, ale i zásadní premiéry pro kmenový repertoár souboru.

Všechny naše premiéry se tedy soustředí na dlouho očekávaný prostor scény Janáčkova divadla. Nespornou událostí sezony bude nová inscenace Prokofjevova Romea a Julie uvedená k 80. výročí světové premiéry v našem divadle. Ale i obnovená premiéra Labutího jezera v nové scénické a kostýmní výpravě bude dozajista magnetem pro diváky. A rozhodli jsme se zatraktivnit také obnovované tituly na velké scéně. Konkrétně večer Petite Mort bude uveden i s novou částí Walking Mad, tanečně zpracovaného Ravelova Bolera skvělého evropského choreografa Johana Ingera v české premiéře. Ale divadlo nejsou jen tituly, život jim dávají konkrétní interpreti, umělci. Balet NdB vstupuje do nové sezony také s doplněnou organizační strukturou a osmi novými tanečníky z České republiky, Bulharska, Ruska, Japonska a Austrálie.

Novinky činohry

A je to zde po roce opět – tajemství věcí příštích se odhaluje a nastávající divadelní sezona pomalu nabývá obrysů ostrých. Co čeká vážené diváctvo v činohře NdB v období 2018/19?  Žánrově i tematicky pestrá smršť premiér českých i světových, toužebně očekávaných návratů, přátelských setkání i čerstvě nalezených lásek. Sugestivní vyvrcholení oslav 100. výročí české státnosti, uzavření jedné významné tvůrčí etapy a samozřejmě devatero exkluzivních premiér, jež zahrnou adaptace legendárních uměleckých děl z oblasti filmu i literatury, dramata klasická, soudobá, i na míru činohry NdB přímo napsaná, i přesahové autorské projekty. Nekompromisní smršť emocí ve filigránsky vyváženém poměru krásy obrazu a slova, vzletné vznešenosti vysokých ideálů, očišťující moci svobody a bezprostředně odzbrojujícího humoru. Račte být okouzleni!

Festival Janáček 2018

Mezinárodní hudební festival Janáček Brno vstupuje již do 6. ročníku a ten letošní věnovaný 100. výročí české státnosti bude skutečně mimořádný! Diváky čeká kompletní uvedení Janáčkova jevištního díla v podání předních zahraničních souborů i všech třech českých národních divadel. Národní divadlo Brno zahájí festival novou inscenací Příhod lišky Bystroušky, s pražským Národním divadlem se vypravíme po stopách pana Broučka a Národní divadlo moravskoslezské představí zřídka uváděnou operu Osud. „Bez smrti nelze žít. Celé dílo je spojeno s transcendentnem a transcendentální energií. Ale nakonec zbude jen černá díra.“ – to je vize Janáčkovy Věci Makropulos maďarského filmového režiséra Kornéla Mundruczó, s níž na festival přijíždí Vlámská opera s dirigentem Tomášem Netopilem. Poprvé se v ČR představí Velšská národní opera s inscenaci Z mrtvého domu Davida Pountneyho pod taktovkou Tomáše Hanuse. Velké divadlo S. Moniuszka z Poznaně uvede slavnou Její pastorkyňu Alvise Hermanise inspirovanou dílem Alfonse Muchy.  To však zdaleka není všechno – scénická verze Zápisníku zmizelého, Janáčkova kantáta Amarus s Pavlem Černochem, dva velké symfonické koncerty, klavírní recitál slavného britského skladatele Thomase Adèse, první Janáčkovy opery v podání studentů Konzervatoře a souboru Opera Diversa a další. Na své přijdou i milovníci moravského folklóru, neboť tři koncerty jsou věnovány Janáčkovi sběrateli lidové hudby. Prodej vstupenek je v plném proudu a pro diváky je připraven zvýhodněný Festivalový pas stejně jako řada doprovodných akcí pro malé i velké. Na festival je prodáno již více než  6000 vstupenek a tržby za tyto vstupenky přesahují 2 miliony korun. Kompletní informace o festivalu naleznou diváci na www.janacek-brno.cz

Koncerty v NdB

  1. 11. 2018 – Bratři Ebenové
  2. 12. 2018 – Pražský výběr
  3. 12. 2018 – Anna K.
  4. 12. 2018 – Dan Bárta & Illustratosphere
  5. 01. 2019 – Kamelot
  6. 01. 2019 – Ondřej Havelka a jeho Melody Makers