Domů Kultura a zábava Po námluvách ...

Po námluvách kontrabasisty Avishaie Cohena s Brněnskou filharmonií sáhli i ve Vídni

0
Avishai Cohen

V Brně se 30. listopadu setkají dva hudební světy. Jeden z nejlepších kontrabasistů současnosti Avishai Cohen zahraje s více než padesátičlenným tělesem Brněnské filharmonie. Sál Bobycentra tak vůbec poprvé zaplaví ojedinělá kombinace jazzu a world music s unikátním zvukem symfonického orchestru. O dva dny později vystoupí ve stejném složení i v prestižním koncertním sále Konzerthaus ve Vídni.

Listopadové vystoupení není pro Avishaie Cohena brněnskou premiérou. Poprvé se v jihomoravské metropoli představil už v roce 2006. Podruhé si jej brněnští fanoušci jazzu mohli poslechnout v roce 2012. Spojení s Brněnskou filharmonií ale zatím nemá obdoby.

Zaujme i jazzem nedotčené

„Pro mě, a to se rozhodně nemůžu označit za pravověrného nadšence do jazzu, bylo první setkání s Avishaiem před deseti lety jako zjevení. Jeho hudební projev je velmi příjemný a přístupný pro všechny skupiny,“ podělila se o své zážitky ředitelka Brněnské filharmonie Marie Kořenová.

Populární Izraelec ve spolupráci s uznávaným aranžérem Robertem Sadinem pro brněnské vystoupení s názvem An Evening Witch Avishai Cohen vybral a upravil své vlastní skladby, ve kterých se proplétají nejrůznější vrstvy rytmů a hudebních vlivů. Mísí sefardské zpěvy s klezmerem, jazzem i tepající brazilskou bossa novou.

„Cohen není jen vynikající kontrabasista, ale umí složit chytlavou skladbu a v poslední době začíná i velmi dobře zpívat,“ doplnil umělecký ředitel spolupořádajícího JazzFestu Brno Vilém Spilka.

Vedle Cohenových vlastních kusů si posluchači vychutnají i oblíbené skladby z velkého amerického zpěvníku. „Těm vždy dodá nefalšované razítko svého vlastního stylu,“ přiblížil Spilka.

Jedinečná spolupráce

Brněnští filharmonici se už spolupráce s izraelským hudebníkem nemůžou dočkat. „Reagovali na to hned. Opravdu budeme hrát s Avishaiem? To byla mezi mými kolegy velmi častá otázka a cítila jsem z nich opravdové nadšení,“ popsala Kořenová.

Spolupráce se symfonickým orchestrem je pro Avishaie zatím neprobádaným teritoriem, i když s komorní sestavou smyčců a hoboje koketoval pětačtyřicetiletý kontrabasista již při dřívějším turné. Pro toto nové hudební dobrodružství si mezi filharmoniky vybral svou vlastní nástrojovou sestavu. „Má v ní hodně smyčců a dřev,“ předestřel Spilka.

Brňané už o Cohenovi dobře ví, že umí skloubit virtuositu, hudební kvalitu i nevtíravou show. „Jen málokdo umí takto vkusně míchat špičkové umění a zábavu,“ podotknul Spilka.

I proto má mezi brněnskými hudebními nadšenci nejednoho fanouška a tamní koncertní sály dokáže zaplnit do posledního místečka. „Avishai dokáže přilákat jak pravověrné posluchače jazzu, tak ty, kteří jazz poslouchají spíše jen svátečně,“ vysvětlil Spilka. A když se účastníků letošního JazzFestu ptali, koho by v Brně nejraději viděli, nejčastěji zaznívalo právě Cohenovo jméno.

Pokračuje ve Vídni

Vystoupení v Brně je jednou z prvních zastávek Avishaiova podzimního turné. Jen dva dny na to ale vystoupí Cohen ve stejném složení i ve vídeňském Konzerthaus. Zájem o unikátní kombinaci s Brněnskou filharmonií mají ale i ve Švédsku a Paříži. „Ne každé město si toto vystoupení ale může dovolit, je poměrně drahé,“ upozornila Kořenová.

Vstupenky na brněnský koncert v Bobycentru v ceně od 590 korun budou v prodeji od 26. června na webu www.avishaicohen.cz a v běžných předprodejích. I kvůli předchozím zkušenostem organizátoři předpokládají, že se kapacita 1500 míst brzy zaplní.