Domů Kultura a zábava Portrét: Manž...

Portrét: Manželka je prvním divákem Mošových představení

0
Moša

Ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša vstoupil do roku 2016 nastudováním muzikálu Titanic levou nohou. Na představení, které mělo premiéru 16. ledna, ho doprovodila tradičně jeho manželka, s níž společně od svých čtyř let navštěvovali stejnou mateřskou školu.

„Od sedmnácti jsme spolu už pořád. Umí mě dokonale. Mou práci má ráda a prožívá ji vždy mnohonásobně víc než já. Drží mi palce a dokáže velmi přesně a věcně upozornit na věci, které jsou podstatné. Je obecně mým prvním divákem,“ říká Stanislav Moša o své ženě. Dodává, že inscenaci muzikálu Titanic viděla již v minulém roce ve Švýcarsku a byla nadšená. Stejně tak tomu bylo i na premiéře v Brně.

Moša

Premiéra muzikálu Titanic. FOTO: Jef Kratochvíl

A jak se daří Stanislavu Mošovi před premiérou usnout? „Spánek je jeden z mých nejlepších kamarádů. Ještě nikdy mě nezradil. Kdykoliv chci, nebo to potřebuju, usnu. Vím o tom, že lidé trpí nespavostí. I mezi svými kamarády takových pár znám. Sám si to ale neumím ani představit. Jsem schopen nespat třeba dva dny, ale pak to musím zase stoprocentně vrátit,“ říká s úsměvem Moša. Zdůrazňuje zároveň, že pověrčivý není. „Například všechny ty divadelní pověry mi jsou k smíchu. Nejspíš je vymysleli ti, kteří se nepořádně připravovali a doufají, že jim jakýsi druh štěstěny nakonec přece jenom pomůže vykonat zázrak. Jediné, co pořád řeším, a rád, jsou čísla. Sčítám je, násobím, dělím… a pak dojdu k nějakému konkrétnímu číslu, které mě vždycky nadchne. I třináctka. Vždyť to bylo datum mého prvního kompletního dne na tomto světě…!“ Moša, tato významná osobnost českého ale i evropského divadla, se totiž narodil 12. února 1956.

Když mne loni v létě navštívil v Brně šéfdramaturg divadla Vornpommern z Greifswaldu Sascha Löschner, s nímž jsem se seznámil před několika lety v Itálii, zeptal se mne, zda náhodou neznám Stanislava Mošu, že by se s ním rád setkal. Řekl mi přitom, že Moša je v Německu jako režisér dost známý, což jsem samozřejmě dobře věděl. Se Stanislavem  se znám již téměř třicet let. Byli jsme i sousedy v Jaselské ulici v Brně. Setkání obou divadelníků se pak podařilo ještě téhož dne úspěšně zrealizovat.

Moša

Premiéra muzikálu Titanic. FOTO: Jef Kratochvíl

Moša režijně nastudoval Titanic poprvé již loni v létě ve Švýcarsku, kde se představení hrálo na břehu jezera Walensee ve dvaceti reprízách. Se stejným brněnským tvůrčím týmem jej rovněž připravil pro uvádění se švýcarskými herci v němčině. Titanic od amerického libretisty Petera Stonea, tvůrce známého muzikálu Sugar, a hudebního skladatele Mauryho Yestona měl na newyorské Broadwayi premiéru v roce 1997. Získal pět Cen Tony a za dva roky zaznamenal přes osm set repríz.

Na jedné z nejlepších evropských hudebních scén, která díky Mošovi sídlí v Brně, se muzikál Titanic bude určitě také těšit přízni diváků. A několik hereckých jmen za všechny – Zdeněk Junák se na premiéře objevil v roli kapitána Titaniku Edwarda J. Smithe, Igor Ondříček jako vrchní steward 1. třídy a k pasažérům 1. třídy patřila Zdena Herfortová anebo také Ladislav Kolář. Tito a všichni ostatní přispěli k úspěchu představení režiséra a dlouholetého ředitele Městského divadla v Brně, jehož významné životní jubileum si připomeneme v měsíci únoru.

Stanislav Moša pochází z Nového Jičína. Vystudoval hudebně-dramatický obor Státní konzervatoře v Ostravě. Dále studoval činoherní režii na  JAMU v Brně. V roce 1990 se stal uměleckým šéfem a o dva roky později ředitelem Městského divadla Brno. Režijně nastudoval více než 120 inscenací. Úspěšně působil jako režisér rovněž  v zahraničí, mj. v Německu, Itálii, Portugalsku, Slovinsku, Holandsku. Je uznávaným autorem nejen libret, ale i schopným manažerem. Jeho šťastným nápadem bylo vybudování hudební scény Městského divadla Brno.