Domů Kultura a zábava PORTRÉT: Petr...

PORTRÉT: Petr Oslzlý se za totality zasazoval o tvůrčí svobodu

0

V rámci říjnového festivalu s názvem Málo bylo Havla vystoupilo v brněnském divadle Husa na provázku Ukrajinské národní akademické divadlo I. Franka s hrou Asanace, kterou s kyjevskými umělci nastudoval režisér Břetislav Rychlík. Premiéra Asanace se v ukrajinské metropoli uskutečnila 10. června letošního roku.

asanace-kyjev-s-herci

Po skončení představení se ředitel Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý vyslovil pochvalně o nastudované hře. Podle jeho slov představení napomáhá tomu, aby Ukrajina objevovala Havla nejen jako politika, což bylo jeho druhotné poslání. „On byl především vynikajícím dramatikem a spisovatelem,“ říká Oslzlý. Dodává, že v tomto smyslu má inscenace z jeho pohledu velkou cenu. „Jsem rád, že jsme to uvedli tady. Byl to hezký epilog festivalu Málo bylo Havla, který byl nabitý špičkovými představeními. Je zajímavé, jak jsou ukrajinští herci nesporně ovlivněni ruským typem herectví, jak se vyrovnávají s Havlem, jehož hry, i když byl velkým znalcem lidské psychologie, nejsou realistické. Ukrajinští hosté se s inscenací vyrovnali docela dobře.“

Pořád hrát

Režisér Rychlík po brněnském představení Asanace konstatoval, že ukrajinská herecká škola je jiná. „Oni jsou zvyklí pořád hrát a nesedět na scéně a nemluvit. Považovali si to, že mohli u nás vystoupit a jsou nesmírně pokorní, ptají se na připomínky. Byli unaveni, ale dohráli v emocích a s plným emočním nasazením.“

Petr Oslzlý je již řadu let přední divadelní osobností nejen u nás, ale i v zahraničí. Ještě před rokem 1968 byl spolutvůrcem studentského experimentálního divadla Quidam, které si získalo mezinárodní jméno. Po celé období „normalizace“ se zasazoval o tvůrčí svobodu a vůbec o obnovení demokracie v naší zemi. Přinášelo mu to mnohé osobní problémy, včetně výslechů a zákazu cestování do zahraničí. Od roku 1973 byl dramaturgem Divadla Husa na provázku a připravil pro toto alternativní divadlo řadu scénářů, adaptací. Podílel se na realizaci originálních divadelních projektů a zároveň také působil jako herec. Je autorem mnoha studií, zejména na divadelní témata. Po pádu komunismu v Československu se stal poradcem prezidenta Václava Havla a od roku 1993 je ředitelem Centra experimentálního divadla v Brně. Profesor Oslzlý je rovněž vysokoškolským pedagogem a v nedávných letech byl také proděkanem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Od 70. let

S Petrem Oslzlým se známe od první poloviny 70. let. Poměrně často se potkáváme na různých společensko-kulturních akcích. Během jednoho takového setkání mi Petr daroval svou knihu Podzemní univerzita, kde do věnování napsal: „Marianu – Kristiánu Chalupovi se vzpomínkou na mnohdy dramatické děje, které jsme v Brně zažívali.“ Tato Petrova publikace se zabývá vznikem a organizací bytových přednášek a seminářů, které Oslzlý v letech 1984 až 1989 společně s disidentem Jiřím Müllerem, anglistou Mirkem Pospíšilem a výtvarníkem Rosťou Pospíšilem organizoval. Na tuto dobu vzpomíná rád. Za pravděpodobně nejtěžší okamžik svého života naopak označuje rok 1959, když se dozvěděl, že nesmí být přijat na žádnou střední školu v tehdejším Československu. Bylo mu čtrnáct let a byl nejlepším žákem ve třídě. „Pro mne, který byl do té doby vychováván k tomu, že vzdělání je největší poklad, který člověk může v životě získat, to byl šok. Tehdy jsem byl v mladistvém pubertálním rozpoložení na pokraji sebevraždy,“ vzpomíná Oslzlý.

Určitě je vždy velmi příjemné, když se mohu s Oskou či Oslzkou, jak mu říkají kamarádi a dobří známí, setkat a probrat s ním novinky z divadla nebo z politiky. Stejně tak byl i příjemný večer v divadle Husa na provázku v neděli 26. dubna 2015 na oslavě Petrových 70. narozenin. Za velkého potlesku desítek hostů oslavenec mj. konstatoval, že Provázek je divadlo jeho života a zároveň připustil, že „kvůli dojetí mluví jako trolejbus“. Petr Oslzlý patří již dávno k nejvýraznějším postavám českého i evropského divadla. Je to ale také člověk odvážný, vtipný a originální.