Domů Kultura a zábava Přední brněns...

Přední brněnský i evropský divadelník Petr Oslzlý oslavil jubileum

0
Petr Oslzlý

Profesor JAMU v Brně Petr Oslzlý je již řadu let přední divadelní osobností nejen u nás, ale i v Evropě. Po celé období takzvané normalizace bojoval za tvůrčí svobodu a vůbec za obnovení demokracie v naší zemi. Přinášelo mu to četné osobní problémy, včetně výslechů a zákazu cestování do zahraničí. Po pádu totality v Československu se stal poradcem prezidenta Václava Havla a od roku 1993 je ředitelem Centra experimentálního divadla v Brně.

S Petrem Oslzlým, se znám osobně od první poloviny 70. let. Poměrně často se potkáváme na různých společensko-kulturních akcích. Na jednom takovém setkání mi Petr daroval svou knihu Podzemní univerzita, kde do věnování napsal: „Marianu – Kristiánu Chalupovi se vzpomínkou na mnohdy dramatické děje, které jsme v Brně zažívali.“ Petrova kniha popisuje vznik a organizaci bytových přednášek a seminářů, které Oslzlý v letech 1984 až 1989 s disidentem Jiřím Müllerem, anglistou Mirkem Pospíšilem, výtvarníkem Rosťou Pospíšilem organizoval. Za snad nejtěžší okamžik svého života označuje rok 1959, kdy se dozvěděl, že nesmí být přijat na žádnou střední školu v tehdejším Československu. Bylo mu čtrnáct let a byl nejlepším žákem ve třídě. „Pro mne, který byl do té doby vychováván k tomu, že vzdělání je největší poklad, který člověk může v životě získat, to byl šok. Tehdy jsem byl v mladistvém pubertálním rozpoložení na pokraji sebevraždy,“ vzpomíná Oslzlý.

Petr Oslzlý

FOTO: Jan Zahradníček

Je vždy velmi příjemné, když se mohu s Oskou či Oslzkou, jak mu říkají kamarádi či dobří známí, setkat a probrat s ním novinky z divadla nebo z politiky. Stejně tak byl i příjemný večer v divadle Husa na provázku, v neděli 26. dubna na oslavě Petrových 70. narozenin. Za velkého potlesku desítek hostů oslavenec mimo jiné konstatoval, že Provázek je divadlo jeho života a zároveň připustil, že kvůli dojetí mluví jako trolejbus. Petr Oslzlý patří již dávno k nejvýraznějším postavám českého i evropského divadla. Je to ale také člověk odvážný, originální a vtipný.