Domů Kultura a zábava Předvánoční m...

Předvánoční módní přehlídka Marie Zelené: Madonna s Ježíškem, šaty pro Brno a korunka s Petrovem

0

BRNO – Koloběh života, spiritualita a české tradice. Taková byla inspirace návrhářky Marie Zelené při tvorbě modelů na uměleckou přehlídku s názvem Návraty k hodnotám. Brněnskému publiku ji představila ve středu 19. prosince v kavárně Savoy na Jakubském náměstí. Netradiční módní přehlídka představila návštěvníkům hned několik novinek vztahujících se k Brnu. Modelka Martina Hrnčířová například předvedla unikátní šaty vytvořené k oslavě města Brna, poprvé doplněné honosnou stříbrnou korunkou symbolizující brněnskou katedrálu svatého Petra a Pavla.

Přehlídka vyvrcholila příchodem stejné modelky v šatech k úctě Panny Marie, která je vyobrazena s Ježíškem v náručí. Večer propojilo tematické vystoupení žáků Základní umělecké školy Smetanova v Brně. „Přála bych si, abych tímto originálním projektem připomněla základní myšlenku: že i v dnešním globalizovaném a kosmopolitním svět nesmíme zapomenout, odkud pocházíme a jaké jsou nejdůležitější lidské hodnoty. Prostřednictvím umění chci poukázat, že nastal čas vrátit se k základním hodnotám, vážit si jich a uvědomit si i své vlastní priority,“ přiblížila Marie Zelená. Na mole se nepředstavila jen umělecká módní tvorba, ale také běžně nositelné šaty určené pro různé životní situace a období. Modelky rozehrály „obyčejný“ lidský příběh zahájený svatbou, následně těhotenstvím, mateřstvím a stárnutím spojeným se spiritualitou.

Projekt Návraty k hodnotám není v Česku neznámým. Myšlenku podpořila významná města – Praha, Bratislava, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Ostrava, Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, Tábor, Uherské Hradiště, Přerov, Kroměříž, Moravská Třebová a Ostrožská Nová Ves (rodná obec Marie Zelené). Pro tato města vytvořila Marie Zelená reprezentační róby s použitím heraldických znaků a vlajek měst. Navrhla také například i šaty pro příležitost oslavy svatého Václava nebo troje róby pro Českou republiku. Modely Marie Zelené reprezentují také Ruskou federativní republiku a Italskou republiku.

„Pokud mi to zdraví a možnosti dovolí, chtěla bych tvořit hodnotné projekty, kterými bych lidi dokázala pohladit na duši, povzbudit, připravit jim krásný zážitek. Mým cílem je propojovat tematické umělecké šaty s hudbou a příběhy, historickou minulost a současnost. Představovat Českou republiku a naše města v zahraničí a propojovat tak národy,“ doplnila Marie Zelená.

Žádné komentáře

Napište komentář