Domů Kultura a zábava Pyramidy, gas...

Pyramidy, gastronomie a ukulele. Weinviertel potká Česko v Mistelbachu

0

Příjemný letní večer slibuje letní fiesta 14. srpna v muzeu MAMUZ v rakouském Mistelbachu, pouhých pár kilometrů od českých hranic. Během akce nazvané „Weinviertel potkává Česko“ se návštěvníci mohou těšit nejen na zajímavou kombinaci rakouského a českého kulinářského umění, ale také na koncerty kapel z obou zemí. Od 19 hodin zahraje svižná dechová hudba Dixie Band z Weinviertelu, od 20:30 nadchne posluchače Ukulele Orchestra jako Brno svými strhujícími cover verzemi slavných hitů. Poté bude v muzejní kavárně Sheperd’s znít uvolněná lounge music a barmani v horkém letním večeru připraví kreativní míchané nápoje. „Hudební a kulinářské zážitky mohou účastníci akce propojit s návštěvou výstav „Úchvatné pyramidy“ a „Hermann Nitsch – Život a dílo“, které budou v tento den přístupné zdarma až do 22:00 hodin,“ říká ředitel muzea Peter Fritz.

Egyptské pyramidy fascinují už od svého vzniku před 4 600 lety. Již staří Řekové stáli v úžasu před pyramidami v Gíze a zařadili je mezi sedm divů světa. Ohromují svým vzhledem i architekturou a jako součást gigantických komplexů sloužily dlouhá staletí jako hrobky egyptských králů a šlechty. Výstava Úchvatné pyramidy ukazuje, jak dokonale byly pyramidy ve starém Egyptě budovány a jaký mají dodnes vliv na architekturu, módu a umění. „Prostřednictvím architektonických modelů, vykopávek, interaktivních instalací, multimediálních projekcí a rekonstrukcí přináší muzeum MAMUZ návštěvníkům pyramidy na dotek,“ láká Fritz. Všechny texty a zvukové stopy na výstavě jsou k dispozici i v češtině. „Pro objednané skupiny zajišťujeme česky mluvící průvodce a češtinu ovládá rovněž většina našeho personálu,“ říká Fritz. Výstava Úchvatné pyramidy potrvá až do listopadu.

Egyptské pyramidy dodnes působivě ilustrují stavební znalosti vrcholné antické kultury. Mnoha dynastiím sloužily pyramidy jako hrobky a celá desetiletí byly součástí každodenního života Egypťanů, kteří je stavěli. Egyptské pyramidy vyvolávají řadu otázek až do dnešních dnů: Jaký byl jejich význam? Jak byly stavěny? A co spojuje pyramidy a obelisky? Výstavou Úchvatné pyramidy se muzeum MAMUZ v Mistelbachu věnuje těmto impozantním monumentům a otevírá pohled do světa starověkého Egypta s jeho kulty, rituály a posmrtným životem. „Jedním z vrcholů výstavy je rekonstruovaná Sennedjemova pohřební komora. Fresky na jejích stěnách zobrazují scény z každodenního života a obrazy ze světa egyptských bohů a přibližují návštěvníkům dávno minulou dobu. Zobrazení bohyně Isis a její sestry Neftys dokazují, že Egypťané při budování hrobek mysleli na svou budoucnost v posmrtném životě,“ říká Fritz.

Muzeum historie MAMUZ je muzeem zážitků i vědeckým centrem. Opakovaně a rozsáhle zpracovává téma „40 000 let člověka“. Na zámku MAMUZ v Asparn an der Zaya je k vidění mnoho originálních prehistorických nálezů. Místní výstava s názvem Konfliktům na stopě odhaluje současné možnosti historické archeologie, díky nimž je možno velmi podrobně zkoumat události z dávných časů. Archeologický park s řadou historických obytných a hospodářských budov pak nabízí autentický pohled na každodenní život našich předků.

Doprovodné akce v muzeu MAMUZ v Mistelbachu

  • července a 25. července 2018 – workshopy pro děti na téma Úchvatné pyramidy
t0AJcTag rP69A6Lw d_D21Xww