Domů Kultura a zábava Redfest přine...

Redfest přinese do Reduty Kafku, posedlost mocí i tanec

0

Kafka, úpadek mocichtivého blázna, a trocha tance? To vše přinese brněnský festival komorních inscenací Redfest. Osmý ročník festivalu představí v divadle Reduta především hry inspirované Kafkovým dílem a životem. Národní divadlo Brno jako pořadatel festivalu zahájí Redfest příběhem o posedlosti mocí na motivy románu slovenského spisovatele Ladislava Mňačka.

 Zámek, Proměna či Kabaret Kafka. Osmý ročník brněnského divadelního festivalu Redfest se zaměří na dílo velikána moderní literatury Franze Kafky. Návštěvníci festivalu uvidí od začátku října v divadle Reduta devět představení brněnských i hostujících souborů. Festival zahájí premiéra hry Jak chutná moc v podání Národního divadla Brno. „V Národním divadle od podzimu uvedeme v život umělecký program nového vedení. S každou novou premiérou si budou moci naši diváci udělat konkrétnější představu o tom, kam chceme divadlo směřovat,“ uvedl ředitel Národního divadla v Brně Martin Glaser.

Premiéra hry Jak chutná moc přinese na divadelní prkna slavný román slovenského moderního literáta Ladislava Mňačka. Dramatizace tohoto románu vypráví takřka orwellovský příběh o tom, jak posedlost mocí naleptává postupně charakter a mění člověka v trosku. Režie díla se ujal Ondřej Elbel.

Nová totalita i lehkost

Totalitou trochu z jiného úhlu se zabývá taktéž hra Zámek. Nezabývá se však vězením vlastní závislosti na moci, nýbrž „novou totalitou“ zaměstnání. „Zaměstnanec je věc. Je možno s ním manipulovat jako s věcí. Ovšem co když se začne ptát po tom kdo nebo co ho zaměstnává a jaké důsledky má jeho práce? Nezešílí náhodou, když uvidí absurdní důsledky své práce ve svém vlastním životě, kterému sám nerozumí?“ ptá se režisér Ivan Buraj ve svém scénickém experimentu.

Součástí doprovodného programu festivalu s podtitulem Kafkova republika jsou i taneční workshopy, koncerty a promítání filmů. Zahraje Kabaret Dr. Kaligariho, Blachut či skupina Pod hladinou. K vidění budou filmy Prokletí domu Hajnů a V žáru královské lásky. Kromě toho připravili herci národního divadla pro děti tvořivé dílny s výrobou maňásků, pohledů a lapačů snů.

Redfest představí mimo jiné inscenaci Kabaret Kafka v režii Daniela Špinara.

Redfest představí mimo jiné inscenaci Kabaret Kafka v režii Daniela Špinara.

Oficiální plakát k osmému ročníku festivalu komorních představení Redfest.

Oficiální plakát k osmému ročníku festivalu komorních představení Redfest.