Domů Kultura a zábava Reportáž: Nov...

Reportáž: Nový rok v Římě. Věčné město je atraktivní v létě i v zimě

2
Řím

Řím je díky množství památek a své neopakovatelné atmosféře mimořádně atraktivním městem každou roční dobu. Nejpříjemnějším obdobím roku je ale jaro. Teploty se zde pohybují mezi 15 až 22 °C a poměrně dost svítí slunce, které ještě nepálí jako v letních měsících. Římské jaro je turisty velmi oblíbené. Kdo chce ale spojit plavání a vodní sporty s návštěvou památek, musí se přece jen vydat do italské metropole až v létě. Pláže jsou od centra Říma vzdáleny asi 30 kilometrů a jsou dostupné za rozumnou cenu železniční dopravou. Redaktor Moravského hospodářství Kristián Chalupa ale zakusil, jaké je to oslavit ve „Věčném městě“ příchod nového roku.

Syn bývalého italského prezidenta má smysl pro humor

V těchto dnech, přesně 14. ledna, uplyne rok od demise italského prezidenta Giorgia Napolitana, který odstoupil v devětaosmdesáti letech z důvodu vysokého věku. Tento populární prezident v Brně, pokud vím, nikdy nebyl. Jeho syn Giovanni zde ale dva roky pracovně pobýval.

Před vstupem České republiky do Evropské unie (v letech 2002 až 2004) na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kde jsem tehdy pracoval, působili jako poradci Evropské komise dva cizinci. Jednalo se o experta německého ministerstva hospodářství Gerharda Köpernika a předního právníka z italského soutěžního úřadu Giovanni Napolitana. Dva roky po skončení mise obou těchto poradců v Brně byl italským prezidentem zvolen Giorgio Napolitano. Věděl jsem, že je v nějakém příbuzenském vztahu s mým bývalým kolegou z ÚOHS. Poslal jsem proto Giovannimu mailem dotaz. Po dvou dnech mi přišla odpověď: „Caro Kristián! Grande emozione in famiglia. Mio padre e presidente nostra repubblica.“

Řím

Červenec 2008 s Giovanni Napolitanem a jeho brněnským psem Whisky.

S Giovannim jsem dále udržoval po jeho odchodu z Brna sporadické kontakty. Dvakrát jsme se setkali i v Římě. Naposledy za třicetistupňových veder v červenci 2008. Měli jsme spolu jít na oběd a já jsem stále nemohl najít místo na hlídaném parkovišti. Nakonec jsem tedy zaparkoval poblíž nádraží Termini. Později, po obědě a společné procházce u Kolosea, jsem se svěřil s obavami o své auto. Giovanni s nadsázkou odvětil, že když mi někdo náhodou automobil ukrade, otec – prezident republiky – mi dá nové i s řidičem. To mne i manželku uklidnilo. Naštěstí Škoda Fabia byla pak na svém místě a nemuseli jsme hlavu státu zbytečně zatěžovat. Pravda je, že Giovanni z důvodu nepředstírané skromnosti velmi nerad o svém otci hovořil.

Na naši tehdejší procházku jsem si vzpomněl letos 2. ledna. Giovanni Napolitano s námi tentokrát nebyl a chyběl i jeho pes se jménem Whisky, kterého si před lety dovezl právě z Brna. Poblíž Kolosea i u vstupu do Fora Romana hlídkovali ozbrojení vojáci a policisté.

Mimořádná bezpečnostní opatření v celém Římě

Kdo navštěvuje „Věčné město“ častěji, může potvrdit, že v každou roční dobu hlídkují u významnějších historických objektů uniformovaní policisté. Konec roku 2015 a počátek nového se ale od předcházejících let přece jen lišily. Hned odpoledne na San Silvestro, když jsme dorazili z letiště Fiumicino do centra Říma, nás zaujala mimořádná bezpečnostní opatření. U každého nádraží, každé zastávky metra, u vstupu do chrámů či  historických objektů postávali příslušníci speciálních jednotek italské armády se samopaly a v neprůstřelných vestách. Na mnoha místech byly k vidění antony a další policejní vozidla. Ozbrojenci ve vojenských maskáčích dávali na rozdíl od příslušníků policie nekompromisně najevo, že je nesmí nikdo fotografovat. Vchod do baziliky svatého Petra byl pořadateli brzy po 9 hodině uzavřen, protože v přeplněném chrámu začínala první mše v novém roce. Další věřící, ale i turisté či zvědavci z celého světa sledovali bohoslužbu na hlavním vatikánském náměstí na několika obřích obrazovkách. Byly jich tisíce. Při pozdějším projevu papeže Františka z okna jeho pracovny v levém křídle budovy byly vidět tmavé postavy odstřelovačů.

Řím

Památky chránili ozbrojenci se samopaly a v neprůstřelných vestách.

Mimořádná bezpečnostní opatření v italské metropoli během prvních dnů roku 2016 ve většině lidí na první pohled nebudila nějaké obavy. Restaurace, bary i ulice byly plné hlučících Římanů i zahraničních návštěvníků. Atmosféra byla optimistická. Dvakrát jsem s místními krátce zavedl řeč na možný teroristický útok a odezva byla vždy stejná. Nic takového nehrozí.

Symbolické koupání v Tyrhénském  moři 1. ledna 2016

Během letních měsíců dosahují teploty ve „Věčném městě“ vysokých hodnot. Z tohoto důvodu mnoho místních i turistů jezdí do nedaleké Ostie, aby se osvěžili koupáním v Tyrhénském moři. Řím je s Ostií spojen železnicí, dostat se tam trvá něco přes půl hodiny. Pokud chcete dojet přímo na pláž, je nejlépe vystoupit z vlaku na zastávce Ostia Lido Centro. Tak nám to na Nový rok v podvečerních hodinách poradila Rumunka, žijící zde již patnáct let. Na molu i na pláži byly kolem 17. hodiny stovky lidí v zimních kabátech. Přišel jsem rozhodnut se aspoň symbolicky ponořit do vln Tyrhénského moře. Nechtěl jsem ale způsobit nějaký rozruch, tak jsem se raději přesunul na místo vzdálenější od mola, kde bylo podstatně méně diváků. Přesto jsem vzbudil zájem, když jsem v plavkách vstoupil do vody, která měla podle internetu nějakých 14 stupňů. Teplota vzduchu byla ještě o něco nižší. Po asi dvacítce temp jsem mírně zvlněnou mořskou vodu důstojně opustil. Teplo mi ale nebylo.

Pláže v Ostii, které byly v 70. letech nechvalně známé svou špinavostí, jsou nyní čisté a upravené. Na pobřeží je množství obchůdků a stánků s občerstvením, ve kterých si můžete dát pizzu, bagetu, kávu, osvěžující nápoje nebo zmrzlinu. Mnohé z nich byly otevřeny i 1. ledna 2016, protože se to zákazníky u moře přes zimní roční období jen hemžilo.

Originální restaurace Antica Salumeria

Poblíž Pantheonu jsme již na Silvestra náhodou narazili na originální restauraci  s názvem Antica Salumeria. V překladu antické lahůdky či uzenářství. Ve dvou místnostech se stoly k sezení najde návštěvník obrovský výběr salámů, párků, šunky, slaniny, pečeného masa, ale i různých sýrů a také sladkostí. K jídlu, které personál připraví podle vašeho výběru, si můžete objednat různé nápoje včetně vína. Litr domácího vína za sedm eur je přijatelná cena.

Antica salumeria.

Antica salumeria.

Brněnský soudce Rostislav Kubiš, pocházející ze Slovácka, který byl se svou ženou Evou s námi na přelomu roku v Římě, vyjádřil s jeho kvalitou spokojenost. Opakoval přitom své oblíbené rčení: „Tož nezapomeňme sa napit“. V sobotu 2. ledna se v zadní místnosti tohoto „antického uzenářství“ sešla mezinárodní společnost. Kromě Italů a nás Čechů s námi ochutnával zdejší speciality a popíjel dobré víno Angličan se svou australskou přítelkyní, manželský pár z Berlína a později dorazila čtyřčlenná skupina ze Santiaga de Chile. Od dalších stolů se ozývala francouzština a ruština. Prostě pohoda, jaká má v prvních dnech nového roku panovat.

Kristián Chalupa – Osobnosti, lidé a podlidé

img_439061_mainExterní redaktor Moravského hospodářství Kristián Chalupa napsal knihu s názvem Osobnosti, lidé a podlidé, v níž vážně, ale i se svým typickým humorem popisuje setkání, debaty či postřehy o zajímavých lidech.

Mezi asi šesti desítkami osob najde čtenář netradiční portréty Emila Zátopka, Zdeny Mašínové, Karla Kryla, Václava Havla, Petra Oslzlého, Imricha Flassika, Stanislava Devátého, Bolka Polívky, Miloše Zemana, Karla Gotta, Zdeňka Rotrekla, Jiřího Kekrta, Ivana Diviše, Zdeňka Mlynáře. V knize je například i fiktivní rozhovor s V. I. Leninem.