Domů Kultura a zábava V pátek a sob...

V pátek a sobotu vystoupí na hradě Veveří hudební esa

0

Ač se to na první pohled možná nezdá, hrady a největší esa české hudební scény jsou pojmy, které patří dohromady. Alespoň na měsíc a půl v létě při hudebním festivalu Hrady CZ. Ten odstartoval 12. července na hradě Točník nedaleko Prahy, v srpnu se však festival přesune i na Moravu. Na hradech Veveří (9. – 10.8.), Hradec nad Moravicí (16. – 17.8.) a Bouzov (30. – 31.8) tak budou mít hudební nadšenci možnost poslechnout si skupiny a zpěváky jako Kryštof, Tomáše Kluse, Anetu Langerovou, Vojtu Dyka a spoustu dalších.

Festival letos představí program složený z největších es současné české hudební scény. Většina účinkujících jsou interpreti, kteří byli nominovaní v kategoriích hudebních cen Anděl a ankety Žebřík nebo jsou jejich čerstvými držiteli a vítězi.

Poprvé i Rytmus a po letech Pražský výběr

Mezi letošní headlinery festivalu tak patří kromě už zmíněných hvězd také Zrní, Mandrage, David Koller nebo Pipes and Pints. Letos se představí také Monkey Business, Wohnout, Mňágu a Žďorp nebo Mig 21. Poprvé na hradech vystoupí například i Rytmus a po letech také Pražský výběr.

„Snažíme se udržet hudební laťku festivalu nejvýše v rámci tuzemské scény, zveme tak nejen osvědčené kapely, ale hudebníky, kteří vydávají a prodávají nová alba a jsou aktuálně oceňováni v rámci hudebních cen a anket,“ shodli se organizátoři festivalu Michal Šesták a Viktor Souček. V programu letošního festivalu vyslechnou návštěvníci mimo jiné také koncerty kapel Skyline nebo Vypsaná Fixa.

Hrady CZ jsou bezkonkurenčně nejnavštěvovanějším festivalem v Česku. Loni se ho zúčastnilo téměř šedesát tisíc lidí. Během devíti let své existence se festival rozrostl z území čtyř a později pěti českých hradů a jejich okolí také na Moravu. Od roku 2005 se tak pod názvem Hrady CZ koná festival na pěti českých a třech moravských hradech o prázdninových víkendech v různých krajích České republiky.

Tisíce metrů konstrukcí a stovky světel

Umístění festivalu do často náročného terénu v okolí hradů je pro organizátory jedním z nejtěžších úkolů osmitýdenní festivalové šňůry. Za osm prázdninových víkendů se postaví zhruba 2 000 metrů čtverečních pódií za použití téměř 1 600 metrů konstrukcí a dohromady 720 světel. Celé léto tak s technikou na festival jezdí tři plné kamióny.

Kromě hudby organizátoři lidem nabízejí s festivalem Hrady CZ poznat atraktivní místa v České republice a navštívit jednotlivé historické památky, a to i jejich prohlídkové trasy, protože vstupné na ně je zahrnuto v ceně festivalové vstupenky. Festival poskytuje návštěvníkům také příležitost přijet na kole a na místě využít úschovny kol. Stejně jako v minulých letech bude letos pokračovat spolupráce s Národním památkovým ústavem.

Žádné komentáře

Napište komentář