Domů Kultura a zábava Varhany pro B...

Varhany pro Brno: 3,5 tisíce píšťal čeká na své patrony

0

Varhany, které mají vzniknout v kostele Nanebevzetí Panny Marie v centru Brna, hledají své patrony. Uhrazením rejstříku, několika píšťal či píšťaly je možné v symbolické ceně 500-3000 Kč podpořit stavbu varhan a stát se tak kmotrem či kmotrou jednotlivých píšťal. Podle přání si lze vybrat rejstřík s dedikací i tóny píšťal.

Varhany se budou používat jako doprovod bohoslužeb, pro varhanní koncerty, koncerty absolventů varhanních tříd a Brněnský varhanní festival. Nové varhany budou mít mechanickou tónovou i rejstříkovou trakturu, zásuvkové vzdušnice a elektronické ovládání.

Nepůjde však o stavbu barokního nástroje či o kopii původních varhan. Nové varhany jsou koncipovány jako originální nový nástroj z kvalitních materiálů pro koncertní využití s třemi manuály a pedálem a 48 labiálními a jazykovými plně znějícími rejstříky. Plánováno je celkem 3 543 píšťal.

Rejstříky jsou věnovány památce 14 jezuitských světců (I. manuál, barva červená), 9 významných jezuitů spojených s Brnem (II. manuál, barva modrá) a 25 osobností z brněnského varhanického a hudebního světa (III. manuál, barva zelená + pedál, barva oranžová).

Kontakt pro zájemce o přispění na varhany sv. Edmunda Kampiána:

  • telefonicky: 737 414 780,
  • emailem: campianus@seznam.cz