Domů Kultura a zábava Ve zdravém tě...

Ve zdravém těle zdravý duch

0

Slova, která všichni známe, slova, která připomínají minulé století, éru sokolských sletů a především ideu Sokola. Tyršova idea Sokola pro všestranný rozvoj člověka, jak po stránce tělesné, tak i duševní, nebyla v minulosti ojedinělá.

Nutnost sounáležitosti mezi tělem a duchem zdůrazňovali již staří Řekové. Pojem „Kalokaghatia”, nebo-li také „kalos kai agathos”, vyjadřuje antické přesvědčení o kráse člověka. Představuje ideál harmonického souladu a vyváženosti tělesné i duševní krásy.

Staří Tibeťané našli vyrovnanost v energetickém programu Pěti Tibeťanů. V tomto programu po rozvinutí tělesné síly následuje rozvoj psychické energie, učící ovládání myšlenek a citů.

V minulosti si lidé vyrovnanost tělesné a duševní stránky uvědomovali. Nezapomínáme však na to dnes? Jednu věc je třeba si uvědomit hned na začátku. Odpovědnost za své tělo a o to víc za svého ducha neseme pouze my sami, nikdo jiný! Převezměme proto tuto odpovědnost a uctívejme své tělo. Odměnou nám za to bude svobodný duch a zdravé tělo.

A jak začít? Najděte si vhodnou sportovní aktivitu právě pro Vás. Vyhledejte si kvalitní fitness centrum s profesionály a cvičte s nimi. Budete mít své tělo pod odborným dohledem a budete pro něj dělat přesně to, co potřebuje. Sledujte, jakým způsobem se stravujete. Udělejte si na jídlo čas a vychutnejte si ho. A především si udělejte čas sami na sebe!

Jedním z předpokladů zdravého a dlouhého života podle Patrizie Pfisterové je i rovnováha kyselých a zásaditých látek v těle. Tato rovnováha předchází řadě zdravotních potíží, zejména pak civilizačním chorobám, jako jsou nadváha, celulitida a také nejrůznější druhy stárnutí. Všechny tyto choroby jsou jen vnějšími projevy překyselení. Jakmile z těla vyplavíme škodlivé látky, potíže zmizí samy od sebe. Chronická onemocnění (dna, osteoporóza, cukrovka aj.) vznikají v důsledku úbytku minerálních látek a postupným usazováním škodlivin v těle. Pročištění organismu je tak nezbytným předpokladem i pro Váš duchovní a osobní růst, neboť jen ve zdravém těle může energie proudit bez překážek.

Odkyselení těla podle Patrizie Pfisterové v 10 krocích:

1. KROK – Inventura

Uvědomte si Váš současný tělesný stav. Udělejte si soupis všech potíží a nemocí, které máte a chcete se jich zbavit. Po každé, jakmile příznak nebo nemoc zmizí, vyškrtněte ji ze seznamu červenou tužkou.

2. KROK – Měření hodnoty pH

Tělo bohužel dokáže naráz vyloučit jen omezené množství kyselin. Naše pH neovlivňuje jen jídlo, ale i naše psychika (např. příliš mnoho vzrušujících zážitků okyseluje náš organismus stejně tak, jako přemíra hluku). Ideální hodnota pH je 7. Od pH 7 níž (6,5 atd.) je naše tělo kyselé, od pH 7 výš (8,9 atd.) je naše tělo zásaditější. A jak si pH změříme? V lékárně jsou k dostání Lakmusové papírky, které měří pH v moči. Už po 1 vteřině budete vědět výsledek Vašeho pH. Jako opěrný bod nám toto měření stačí, kdo by chtěl znát přesné pH, musel by se nechat změřit v laboratoři.

3. KROK – Hýčkejte se dostatečným množstvím vody

Voda (bez kyseliny uhličité – bublinky) zajišťuje dostatek kyslíku v organismu, je zapotřebí jako „dopravní prostředek” pro vyplavované kyseliny, osvěžuje, je to hlavní substance našeho těla, čistí tělo uvnitř i vně, neokyselí Vás, podporuje odkyselení i pokud v ní cvičíme (aqua-training) a je zdrojem všeho života a zdraví.

4. KROK – Zásobujte své tělo minerály a vitaminy

Tělo nejsnadněji přijímá rostlinné minerály, které jsou optimálně zužitkované. U nerostných minerálů to jde už obtížněji, ale rovněž to funguje. Důležité je, aby všechny minerály byly užívány společně s vysokou dávkou vitaminu C nebo jiných vitaminů. Jelikož teprve vitaminy umožní transport minerálů k buňkám a jejich zpracování.

5. KROK – Pryč s kyselinami díky zásaditým ponožkám

Pro tento krok budete potřebovat krystalickou sůl z Himalájí (seženete ji v lékárnách či obchodech s bioprodukty nebo zdravou výživou). Sůl rozpustíte v nádobě s vodou, jakmile sůl bude rozpuštěná, namočíte do nádoby ponožky, poté je vyždímáte, nasadíte si je, přes ně doporučujeme ještě jedny ponožky, aby Vám nebylo chladno, a necháte sůl působit. Vlhkými ponožkami proniká himalájská sůl do kůže a poté do krve, která ji rozvede do celého těla. Himalájská sůl je zásaditá a váže tak na sebe kyseliny. U tohoto kroku můžete ucítit v místech s velkou kyselostí lehké svědění.

6. KROK – Zásadité koupele, odstranění kyselin z těla

Zásadité ponožky jsou ideální pro toho, kdo se nerad koupe nebo trpí chronickým nedostatkem času. Pro ostatní bude následující metoda jistě příjemnější. K tomuto kroku je třeba mít jádrové mýdlo nebo lze využít i Himalájskou (Alexandrovu) sůl. Mýdlo necháme rozpouštět, dokud se voda nezakalí, poté mýdlo vytáhneme. pH vody můžeme vyzkoušet již zakoupeným Lakmusovým papírkem (pH by mělo být8,0 avíce). Koupel by měla trvat ideálně 1 až 2 hodiny, aby mělo tělo čas povzbudit svůj drenážní systém. Při koupeli je důležité každých pět až deset minut drhnout pokožku hrubou žínkou nebo kartáčem, a to vždy směrem k srdci. Tím rozproudíme náš drenážní systém – lymfu (lymfatický systém slouží jako kanál k odvádění mezibuněčné tekutiny a čištění tkání těla a zároveň může přepravovat bílkoviny, hormony a tuky ke všem tělovým buňkám).

7. KROK – Odstranění strusek z kloubů

Pijte bylinkové čaje, rozpouští totiž z kloubů už usazené strusky (dna, revma, zánětlivá onemocnění kloubů atd.). Tyto strusky (krystaly) dřou při pohybu uvnitř kloubů a způsobují bolest.

8. KROK – Dělená strava

Zhruba 4 týdny se stravujte podle zásad dělené stravy. Co přesně dělená strava znamená? Návod je v podstatě snadný – k porci masa nejíte žádné uhlohydráty (rýže, brambory, nudle atd.), nýbrž jen zeleninu a salát. Anebo si dáte uhlohydráty, ale opět jen se salátem nebo zeleninou. Cílem je celkově snížit spotřebu masa a naopak zvýšit příjem zásaditých potravin.

9. KROK – Upusťte od pochutin a živočišných výrobků

Dodatečně k dělené stravě byste se měli pozvolna zříkat potravin a pochutin, které jsou kyselinotvorné (např. perlivé nápoje, šlehačka, slané brambůrky atd.). Například nápoje druhu coca-cola okyselují hned čtyřikrát více než jiné nápoje. Ověřte si toto tvrzení lakmusovým papírkem.

10. KROK – DODATEČNÁ OPATŘENÍ

Zásadami v 10. kroku podpoříte všechny předcházející kroky. Zřekněte se alkoholu, nikotinu, nadbytečného stresu a hluku. Promyslete, kde budete obstarávat ovoce a zeleninu tak, aby byla čerstvá a kvalitní. Dopřejte si 3x týdně jakoukoli pohybovou aktivitu navíc. Lidské tělo není uzpůsobené k tomu, aby každý den osm hodin sedělo. Potřebuje pohyb! Radujte se z maličkostí! A mějte rádi sami sebe!

Čištění těla od odpadních látek neznamená nic víc ani nic míň než prodloužení života o mnoho let. Takže s chutí do toho!

Žádné komentáře

Napište komentář