Domů Kultura a zábava Výstavu Život...

Výstavu Život ve stínu šibenice zahájil primátor a kardinál

0

Život ve stínu šibenice je název ojedinělé výstavy, která byla ve čtvrtek 7. května zahájena v Křížové chodbě Nové radnice v Brně. Společně s autory výstavy Janem a Sabinou Kratochvilovými vernisáž na nádvoří Nové radnice zahájil primátor města Brna Petr Vokřál a kardinál Dominik Duka. Vernisáži předcházela v chrámu sv. Michala tryzna za oběti hnědé i rudé totality.

Kardinál Duka při zahájení výstavy mimo jiné řekl, že není snadné hovořit při takovýchto příležitostech. „Vzpomínky na ony události, na ony zmařené životy vyvolávají také otázku, kde jsi byl, jak ses choval. Opravdu můžeš pohlédnout do očí těm, kteří dokázali opustit vše, kteří se vydali na cestu a věděli, že ponechávají své rodiny, své přátele v rukou Boží ochrany ale také v nebezpečí, že lidská zloba svými nenasytnými drápy po nich sáhne?“ uvedl kardinál Duka.

Foto: Zdeněk Kolařík

Foto: Zdeněk Kolařík

Mimo textové a obrazové materiály jsou na výstavě vitríny, ve kterých jsou umístěny figuríny v uniformách skutečných antifašistických bojovníků postižených později komunistickým režimem. Výjimečnost této výstavy spočívá právě v tom, že vypovídá o lidech, kteří se postavili se ctí proti nacistům a následný komunistický režim je v tom „nejlepším“ případě vyhnal do exilu, v horším pak na dlouhá léta zavřel do věznic a koncentračních táborů. Někteří tito hrdinové byli pak komunisty dokonce popraveni.

Foto: Zdeněk Kolařík

Foto: Zdeněk Kolařík

„Je přece jen snazší připravovat výstavu o událostech, které se přímo týkají také vaší rodiny,“ říká Jan Kratochvil. Jeho otec Josef Kratochvil přezdívaný od svých skautských let Baby, se rovněž aktivně účastnil odboje proti nacistům i komunistům.

Na výstavě v Křížové chodbě brněnské radnice, která potrvá do 26. června, se mohou návštěvníci na více než stovce panelů seznámit s osudy známých, ale i bohužel neprávem zapomenutých hrdinů našich novodobých dějin. K těm méně známým bojovníkům proti totalitě patří například generál Lev Prchala, generál Jaroslav Plass nebo generál Sergej Vojcechovský.

Na výstavě Život ve stínu šibenice nejsou jen exponáty týkající se vojenských hrdinů. Je zde například i panel věnovaný životním osudům v době protektorátu vězněného a v dnešní době Hradem nesmyslně pomlouvaného novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky.