Domů Kultura a zábava Výzkumníci př...

Výzkumníci přišli s novým druhem piva

0

České pivovarnictví dosáhlo dalšího významného úspěchu. Pražský Výzkumný ústav pivovarnický a sladařský (VÚPS) úspěšně dokončil vývoj bezlepkového piva. To umožňuje pít pivo lidem trpícím celiakií. V České republice se to týká až 100 tisíc lidí.

„Nové pivo splňuje nejpřísnější limity na obsah látek nebezpečných pro osoby postižené intolerancí k lepku,“ vyjádřil se k novému produktu ředitel VÚPS Karel Kosař. Upozornil, že nápoj si zachovává všechny chuťové vlastnosti českého piva. Projektovému týmu VÚPS vedenému Josefem Šlachtou se podařilo vyvinout unikátní technologii, která umožňuje, že hlavní surovinou bezlepkového piva zůstává český slad. Projekt realizoval výzkumný ústav za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu. Dosud se bezlepkové pivo do České republiky dováželo, podle odborníků nemá ale příliš chuť piva jakou požaduje český konzument. Navíc je drahé, třetinka stojí kolem 50 korun.

„ Pivo má vlastnosti typického českého ležáku, k němuž patří bohatá bílá pěna, zlatavá barva, příjemná sladová vůně a osvěžující říz nápoje,“ vyjádřil se k novému druhu piva obchodní ředitel Žateckého pivovaru Radek Vincík. Žatecký pivovar získal od výzkumného ústavu licenci pro průmyslovou výrobu tohoto piva. „Výrobu jsme zahájili v pondělí 4. října,“ řekl Moravskému hospodářství Vincík. Pivovar bude nové pivo stáčet do lahví. Prodávat je bude zejména přes obchodní řetězce a specializovaný internetový obchod. Se stáčením do sudů a s prodejem v hospodách zatím pivovar nepočítá. Zákazníci jsou podle obchodní ředitele příliš rozptýleni po republice, takže prodej točeného piva by se hospodským nevyplatil. Pivovar chce bezlepkové pivo také vyvážet. Jedná například o prodeji v USA. Pivo má trvanlivost devět měsíců, což pro export stačí.

Žatecký pivovar se s ročním výstavem 30 000 hl řadí na tuzemském trhu k menším průmyslovým pivovarům. Patří ale k nejstarším pivovarům v České republice, s tradicí vaření piva delší než 700 let. Pivovaru se v poslední době podařilo získat ztracené pozice na lokálním trhu a úspěšně se prosadil s prodejem piva v zahraničí. Do jaké míry může nový druh unikátního piva ovlivnit velikost produkce, si představitelé pivovaru zatím netroufají odhadnout.