Domů Kultura a zábava Za týden si B...

Za týden si Brno opět podmaní král jazzového zpěvu Gregory Porter

0
Gregory Porter

Místo koruny nosí tento jazzový monarcha neodmyslitelnou čepici, ale na jeho přirozeném majestátu mu to nic neubírá. V úterý 8. března se v Bobycentru díky brněnskému JazzFestu opět ujme Gregory Porter hudbymilovné vlády pod Špilberkem, aby své věrné oslovil svým sametovým a hřejivým barytonem. Jako obvykle nenechá nikoho na pochybách, jak široká je škála výrazů, pocitů a emocí, jimiž vládne. Jazz, soul, gospel i R&B, to vše obsahuje kultivovaná kolekce standardů i vlastních kompozic, jejichž texty dokáží reflektovat historii i sociální realitu dneška, vzpomínky na vlastní dětství i milostná témata, inspirovaná upřímnou láskou k manželce.                                                                                                 

„Gregory Porter je jedna z vůdčích osobností současného jazzového světa, a v oblasti mužského vokálu asi dnes nemá konkurenta,” říká ředitel JazzFestu Vilém Spilka a dodává: „Svojí mimořádnou schopností oslovit široký okruh posluchačů, překračovat přežitá stylová klišé a zejména vroucností a emocionalitou svého projevu si získal brněnské publikum již předloni. Jsme moc rádi, že jej letos na jaře můžeme opět uvítat.” Dodejme, že Porterovu pozici jasné hvězdy na jazzovém nebi potvrzují i tři nominace na Grammy, z nichž tu poslední za album Liquid Spirit proměnil v zisk zlatého gramofónku.

Porterem výčet es nekončí

Mimořádné zážitky slibuje i další program brněnského JazzFestu. Vedle již proběhnuvšího koncertu Wyntona Marsalise a Jazz at Lincoln Center Orchestra v první řadě jmenujme legendárního saxofonistu Wayne Shortera, který vystoupí se svým kvartetem v Bobycentru 13. dubna. Dále se mohou hudbymilovní fandové těšit na unikátní mix jazzu, hiphopu a R’n’B v podání kultovní postavy současné černé hudby Roberta Glaspera, legendárního polského trumpetistu Tomasze Stańka s jeho americkými spoluhráči či živelného izraelského klavíristu Yarona Hermana, který vystoupí v kongeniálním duu s bubeníkem Zivem Ravitzem.

Pozoruhodné budou jistě i koncerty kvarteta bubeníka Jochena Rueckerta s fenomenálním Markem Turnerem na postu tenorsaxofonisty, nové kapely španělského kytaristy Alberta Vily s výtečným venezuelským pianistou Luisem Perdomem nebo mezinárodní trio Roberta Balzara s italským klarinetistou Gabrielem Mirabassim. Samozřejmou součástí bohatého programu JazzFestu je elitní sestava českých kapel a interpretů, od mezinárodně uznávaného a capella vokálního ansámblu Skety či Ondřeje Rumla po Organic Quartet Ondřeje Pivce, jenž se představí na dvojkoncertě s vynikající multižánrovou sestavou Malina – Liška – Nejtek. Padesátku na JazzFestu oslaví s triem Emila Viklického, kapelou Winterfisch a obnovenou legendou devadesátých let, kapelou The Four, jeden z nevyhledávanějších současných kontrabasistů Petr Dvorský.

Vstupenky na jubilejní patnáctý ročník JazzFestBrno jsou v prodeji na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.