Domů Nezařazené 21. ročník St...

21. ročník Starobrno Ignis Brunensis v Brně připomene stoleté výročí Československa

0

V tradičním termínu na konci května a v první polovině června se v Brně uskuteční již jedenadvacátý mezinárodní soutěžní festival ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Pro letošní ročník je připraveno celkem pět show – čtyři ohňostroje na hladině Brněnské přehrady a závěrečný epilog v centru Brna nad hradem Špilberk.

Festivalu se zúčastní jako vítězové evropských a světových ohňostrojných soutěží Francie, Rumunsko, Polsko a také domácí české týmy. O hlavní putovní cenu IGNIS BRUNENSIS budou bojovat na brněnském přehradním jezeře polský, rumunský a francouzský tým. Česká republika letos zajišťuje nesoutěžní show.

Týmy nově nebudou bojovat pouze o letošní vítězství. Ročníkem 2018 startuje nový pětiletý cyklus soutěže ohňostrojů v Brně s motivační novinkou pro soutěžní týmy, kdy vítěz získává právo startu v jubilejním 25. ročníku festivalu. Pětadvacátý ročník v roce 2022 tak bude festivalem absolutních vítězů se startem laureátů z let 2018 až 2021 – vítězů 21. až 24. ročníku.

Brněnská přehrada

sobota 2. 6. / 22:30              exhibice          FLASH BARRANDOV SFX Česko

středa 6. 6. / 22:30              1. soutěž          SUREX Polsko

sobota 9. 6. / 22:30             2. soutěž          PYRO EVENTS Rumunsko

středa 13. 6. / 22:30            3. soutěž          POK 2.0 LUX FACTORY Francie

centrum Brna – nad hradem Špilberk

sobota 16. 6. / 22:30               epilog          IGNIS BRUNENSIS TEAM Česko

Letošní festival provází stoleté výročí Československa. Domácí i zahraniční designéři ohňostrojných show dostávají povinnou dvouminutovou hudbu pro zapracování československého motivu do celkového designu a hudebního doprovodu svých ohňostrojných představení. Vybrána byla koncertní předehra Karneval od Antonína Dvořáka v nahrávce pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka, kterou pro přehlídku věnovala Česká filharmonie. Epilog nad Špilberkem bude celý věnovaný významnému jubileu založení společného státu Čechů a Slováků.

Soutěžní ohňostroje na hladině přehradního jezera potrvají i s povinnou závaznou dvouminutovou částí minimálně 17 minut. Epilog je plánovaný v délce asi 12-13 minut. Originální hudební doprovod k ohňostrojům vysílá exkluzivně Rádio Krokodýl 103 FM.

Všechny veřejné výhledové plochy na ohňostroje jsou pro diváky zdarma. Na Brněnské přehradě bude ale jako každoročně vybudována také komfortní placená zóna – ozvučená tribuna k sezení pro vyznavače ohňostrojného umění z tuzemska i zahraničí. Předprodej vstupenek na tribunu bude zahájen 9. dubna prostřednictvím Turistického informačního centra města Brna – online na www.ticbrno.cz a v infocentru na Panenské ul. v Brně.

Ohňostrojnou část festivalu IGNIS BRUNENSIS bude doprovázet řada tradičních i nových festivalových zábavních akcí. V roce 100. výročí Československa s dominantním festivalem RE:PUBLIKA také produkční týmy obou festivalů řeší programová a dopravní napojení pro maximální komfort diváků.   …více na str. 2

Festival IGNIS BRUNENSIS připomene 100. výročí leteckého průmyslu v Československu a 40. výročí československé kosmonautiky

Hlavní oslavy 100. výročí československého leteckého průmyslu se uskuteční od 15. do 17. června 2018 při festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS v Brně. Největší atrakcí budou exponáty letadel přímo v ulicích centra města. Náměstí Svobody a park Moravské náměstí zaplní historické i současné aeroplány československé a české výroby a součástí budou i další aviatické prezentace. K oslavám leteckého výročí se významně připojí i 40. výročí československé kosmonautiky s vesmírným prezentačním stanem a výstavou „Vladimír Remek – cesta ke hvězdám“. Akce ke 100. výročí letectví a 40 letům kosmonautiky se konají v koprodukci Asociace leteckých výrobců ČR, Technického muzea v Brně, Hvězdárny a planetária Brno, SNIP & CO a ve spolupráci se společností Blue Sky Service Brno.

Tradiční i nové akce při festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS

  • Festival tradičně zahajuje Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jezdectví s defilé jízdních ekip policistů z několika zemí v centru Brna 25. května a soutěžemi na Panské Líše 26. května.
  • Od 25. května do 2. června se na náměstí Svobody bude konat prodejní přehlídka vín VÍNOMÁNIE s pestrou nabídkou vín z moravských i českých vinic.
  • V sobotu 26. května ráno odstartuje na náměstí Svobody etapa atraktivní veterán rallye Vysočina. Na historické automobily naváže v sobotu 26. 5. dopoledne výjimečný koncert Ústřední hudby Armády České republiky s Vojenským uměleckým souborem Ondráš. Vojenské soubory vystoupí se společným programem připravovaným pro srpnový festival vojenských hudeb ve skotském Edinburghu.
  • Obdobím mezinárodní ohňostrojné přehlídky se bude prolínat více než deset dětských programových dnů pod hlavičkou Dětské dny uprostřed Evropy.
  • Již potřetí v řadě se v brněnském planetáriu koná mezinárodní odborný Fulldome Festival Brno 6. – 8. června, na který navazuje výběrová projekce nejzajímavějších soutěžních pořadů pro veřejnost – DigiFest o víkendu 9. a 10. 6. Obě akce pořádá Hvězdárna a planetárium Brno.
  • Závěr festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS obstará od 15. do 17. června akce Zábava pod hradbami s tradičním Dnem Policie České republiky, Dopravní nostalgií s jízdami historických vozidel městské dopravy, programy Českého rozhlasu Brno a festivalu Mozartovy děti. Letos je Zábava pod hradbami zpestřena atraktivní a ojedinělou prezentací ke 100. výročí leteckého průmyslu v Československu a 40. výročí československé kosmonautiky přímo v centru Brna.
  • Hudební premiérou „Tři mušketýři“ naváže 17. června na festival IGNIS BRUNENSIS již podeváté seriál představení Městského divadla Brno a dalších českých i slovenských divadel na arciBiskupském dvoře Moravského zemského muzea na Zelném trhu v Brně. Divadelní večery pod širým nebem v hlavní koprodukci Městského divadla Brno, Moravského zemského muzea a reklamní společnosti SNIP & CO potrvají až do srpna 2018.

Atraktivní sportovní akce na Brněnské přehradě – na březích, hladině i na nebi

  • V neděli 27. května se uskuteční mezinárodní závod v triatlonu TRIATLON SUPERPRESTIGE 2018.
  • Mistrovství ČR v motorovém paraglidingu IMPERA MASTER FLIGHT s létáním mezi pylony nad hladinou se připravuje na 1. – 2. června (v náhradním termínu při nepřízni počasí 8. – 9. 6.).
  • Nově se při festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS bude na hladině přehrady konat také mistrovství světa motorových surfů MotoSurf WorldCup. Hlavní závod se pojede v sobotu 9. 6., tréninky a vyřazovací kola 8. 6.

Propojení ohňostrojné přehlídky s festivalem RE:PUBLIKA

Přehlídka STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS probíhá letos v souběžném termínovém období s dominantním festivalem RE:PUBLIKA, který v Brně připomíná 100 let Československa a 90 let od otevření brněnského výstaviště. Oba produkční týmy aktivně spolupracují na koordinaci aktivit – například návštěvníci večerních programů na výstavišti mohou těšit na posílené dopravní spojení MHD Dopravního podniku města Brna do ohňostrojné lokality na přehradě nebo další aktivity.

Hlavní spolupořadatelé a partneři mezinárodní ohňostrojné přehlídky

Hlavními spolupořadateli festivalu IGNIS BRUNENSIS jsou statutární město Brno, Jihomoravský kraj a SNIP & CO, reklamní společnost současně jako hlavní producent. Titulárním partnerem ohňostrojné přehlídky je společnost Heineken Česká republika – pivovar Starobrno. Generálními partnery jsou společnosti SILNICE GROUP jako exkluzivní dodavatel pontonového soulodí pro ohňostroje na Brněnské přehradě a letos jubilující Veletrhy Brno. Na ohňostrojném festivalu se výrazně podílí několik městských částí, především Brno-střed, Brno-Bystrc a Brno-Kníničky. Oficiálním dopravcem ve veřejné dopravě je Dopravní podnik města Brna. Technickým garantem mezinárodní ohňostrojné přehlídky je Flash Barrandov SFX.