Domů Nezařazené Blíží se čtvr...

Blíží se čtvrtá průmyslová revoluce

0
průmysl

Ledaři, telefonní spojovatelky, nebo třeba lampáři. Dnes se nám zdají tato povolání kuriózní, zanikla s příchodem nových technologií. Podobný osud může ale v dohledné době potkat třeba i montážníky nebo svářeče. Přichází čtvrtá průmyslová revoluce a s ní řadu profesí nahradí inteligentní stroje.

Pokud je v Česku nějaká příležitost jak nahlédnout do budoucnosti (nejen) tuzemského průmyslu, nabízí ji brněnský Mezinárodní strojírenský veletrh. Kdo navštívil letošní ročník, musel pocítit, že na obzoru je něco velkého. Mnohé naznačil už podtitul celé akce – obtížně uchopitelný pojem „Průmysl 4.0“. V souvislosti s ním na brněnském výstavišti nejčastěji zaznívala slova jako automatizace, robotizace a digitalizace. „Začínáme čtvrtou průmyslovou revoluci. Průmysl 4.0 přinese v budoucích dvaceti třiceti letech zásadní změnu vývoje ekonomiky, průmyslu a zaměstnanosti,“ předestřel prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Pro Českou republiku představují nadcházející změny velkou výzvu. V první polovině letošního roku se Česko zařadilo mezi tři nejrychleji rostoucí ekonomiky Evropské unie. A co je hlavním tahounem tuzemského hospodářského růstu? Průmysl, v čele s tím automobilovým. „Českou republiku lze označit za ‚nejprůmyslovější‘ zemi Evropy, jelikož podíl průmyslu na podnikové ekonomice je tu nejvyšší ze všech zemí EU. Více než polovina produkce jde na export,“ uvedla předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Německo má náskok

A jak je tedy Česko na čtvrtou průmyslovou revoluci připraveno? Na startovních postech pravděpodobně nemá tu nejlepší pozici. Podle Hanáka země například ve srovnání s evropským průmyslovým gigantem Německem zaspala. Navíc se jen pomalu vzpamatovává z propadu v žebříčcích konkurenceschopnosti v minulých letech. „Naše konkurenceschopnost nestojí na kvalitě a produktivitě, ale na neudržitelných faktorech, jako je cena práce. Za poslední dekádu přidaná hodnota na našich exportech klesá, je pod průměrem EU,“ varuje prezident České manažerské asociace Pavel Kafka.

Relativně levná pracovní síla však konkurenceschopnost českého průmyslu dlouhodobě nezachrání. V továrnách budoucnosti to totiž bude pravděpodobně vypadat docela jinak než dnes a manuální pracovníky s nižšími příjmy nahradí stroje. Náznaky jsou ostatně vidět už nyní. „Dnes je ruční sváření nahrazováno roboty, automatizace v odvětví dosahuje 60 až 90 procent. Už dnes se pro výrobu některých dílů experimentuje s 3D tiskem. Svět směřuje k zániku nízkokvalifikované práce,“ podotknul člen představenstva ŠKODA AUTO Bohdan Wojnar.

Vzdělávat se a měnit práci je normální

Automobilky, ale i jiné průmyslové podniky aktuálně potřebují například mnohem více seřizovačů a operátorů CNC strojů. A s tím, jak rychle jde kupředu vývoj, budou za pět deset let možná potřebovat profese, které dnes ani neexistují. „Zejména oblast software postupuje dopředu mílovými kroky. V továrnách čtvrté průmyslové revoluce bude hrát klíčovou roli digitalizace, internet věcí nebo spolupráce stroje – robota a člověka,“ předpověděl Wojnar, podle kterého je potřeba na tuto změnu zejména připravit lidi. „Stát i každý zodpovědný zaměstnavatel by na tom měl pracovat. Vést lidi k tomu, že neustále se vzdělávat a třeba i několikrát za život změnit pracovní zasazení, je něco normálního,“ doplnil.

Digitalizaci průmyslu považuje za stěžejní úkol i vláda. „Ten trend je velmi silný a bude silný i v příštích letech. Je důležité, aby vláda vytvořila potřebné prostředí, abychom měli kvalitní připojení k internetu po celém území České republiky, aby byla sjednocena pravidla v rámci EU a abychom měli vzdělávací systém, který zvládne vychovat odborníky schopné pohybovat se v novém digitalizovaném prostředí,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Důraz na Průmysl 4.0 klade i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jeho šéf, ministr Jan Mládek, na MSV ostatně představil dokument národní iniciativy, který nese právě tento podtitul. Zpoždění, které máme za Německem, podle něj není tak dramatické a dá se dohnat. „Průmysl 4.0 je velká příležitost, ale také velká hrozba. Jako v každé revoluci budou někteří na těchto procesech profitovat a někteří budou poraženi. Naším úkolem je, aby mezi poraženými nebyl český průmysl a zaměstnanci,“ uzavřel Mládek.