Domů Nezařazené Češi třídí tř...

Češi třídí třikrát víc než před čtrnácti lety. Recyklace roste rok od roku i na Moravě

0
recyklace

Pro téměř tři čtvrtiny Čechů je dnes třídění odpadů běžnou součástí jejich života. Průměrná česká rodina, ve které se odpady třídí, za rok naplní čtyři barevné kontejnery papírem, sklem, plasty a nápojovými kartony. Třídění považují lidé za minimum toho, co mohou udělat pro životní prostředí.

V roce 2000 přitom vypadala situace docela jinak. Zatímco před čtrnácti lety připadalo na jednoho člověka v Česku 12 kilo vytříděného odpadu, v loňském roce tato hodnota dosáhla už 40 kilogramů.

„Díky zlepšování podmínek pro třídění, aktivní spoluprací s více než šesti tisíci obcemi v České republice a všem podpůrným vzdělávacím aktivitám, které EKO-KOM realizuje, naši občané třídí třikrát více, než když jsme před 14 lety začínali,“ komentoval čísla Zbyněk Kozel, generální ředitel společnosti EKO-KOM, která zajišťuje provoz systému třídění a recyklace obalových odpadů.

I v evropském srovnání je na tom Česko dobře. Podle Eurostatu je Česká republika v recyklaci obalových odpadů čtvrtá ze všech zemí EU. Na špici žebříčku ji drží hlavně třídění plastů a dostatek kontejnerů.

„Dostupnost barevných kontejnerů v obcích z nás dělá jednu z předních evropských zemí v kvalitě sběrné sítě pro třídění. Díky tomu, že 72 procent Čechů třídí, se na skládky ročně uloží o bezmála 700 tisíc tun odpadu méně. To je takové množství odpadu, které by zaplnilo vlak dlouhý přes dva tisíce kilometrů,“ doplnila Šárka Nováková ze společnosti EKO-KOM.

A zatímco Češi vydají na třízení a recyklaci obalů v průměru pět euro na člověka, tak například v Německu je to více než dvojnásobek.

Moravské kraje nad republikovým průměrem

S prvními čísly spojenými s recyklací za loňský rok přichází i kraje. A ty moravské si většinou nevedou vůbec špatně. Co do množství vytříděného odpadu na jednoho občana bude například Vysočina pravděpodobně patřit mezi nejlepší regiony v zemi.

„Oproti roku 2013 se podařilo zvýšit množství vytříděného odpadu na jednoho obyvatele kraje o další dva kilogramy. Papíru, plastu, skla a nápojového kartonu jsme v loňském roce na hlavu vytřídili 43,6 kilogramů. K tomu ještě připadá 28,2 kilogramů kovů,“ vypočetl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

V roce 2013 přitom Vysočina obsadila v recyklaci mezi kraji pomyslnou pátou příčku. „Za rok 2014 proto předpokládáme, že si díky těmto pozitivním výsledkům ještě polepšíme,“ uvedl Chlád.

Jak ukazuje příklad Vysočiny, součástí receptu na vyšší míru třídění je i pořízení více barevných kontejnerů. Jen loni jich na Vysočině přibylo přes pět set. Za posledních deset let jejich počet narostl o více než osm tisíc. „To je téměř dvojnásobný nárůst a celkově tak mají obyvatelé kraje možnost umístit tříděný odpad do téměř 18 tisíc barevných kontejnerů,“ doplnil Chlád.

Třetí největší nárůst v Moravskoslezském kraji

Rok od roku se v třídění zlepšuje i Moravskoslezský kraj. Tento trend potvrdil i loňský rok, kdy se každému obyvateli kraje podařilo v průměru vytřídit rovných 41 kilo papírů, plastů, skla a nápojových kartonů a více než 33 kilogramů kovů. To je oproti roku 2013 třetí největší nárůst vytříděných odpadů ze všech českých krajů.

Podle představitelů Moravskoslezského kraje to souvisí hlavně s dlouhodobou podporou a popularizací třídění. Společnými silami s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM se už desátým rokem snažíme rozvíjet a zdokonalovat celý systém nakládání s využitelnými složkami komunálních odpadů. V poslední době aktivity cíleně zaměřujeme na oblasti se slabšími výsledky a propagaci třídění samotnou. Tento směr se nám osvědčuje,“ konstatoval vedoucí oddělení odpadového hospodářství, odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Michal Rásocha.