Domů Nezařazené České lázně m...

České lázně můžou už na jaře zažít příliv čínských pacientů

0
lázně

Pobyt minimálně stovky čínských dětí v českých lázních, nabídka domácího lázeňství a využití špičkových tuzemských zdravotních programů, jako jsou například kardiochirurgie nebo onkologie, byly body, o kterých jednal koncem loňského srpna s čínskou delegací ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Čínská strana věří, že od jara 2015 kdy má být navázáno pravidelné přímé letecké spojení mezi Čínou a Českou republikou, dojde k rozšíření spolupráce obou zemí a příjezdům čínských občanů na léčebné zákroky a ozdravné pobyty do naší země.

Ministr zdravotnictví Němeček po jednání tehdy konstatoval, že Česká republika zatím nabízí pilotní projekt pro čínské děti, konkrétně lázně ve vlastnictví státu Karlovu Studánku v Jeseníkách. „Je tam velmi čistý vzduch, a to by mohlo být jednou z věcí, na které Číňané budou slyšet, protože by mělo jít o děti z postižených aglomerací Pekingu a podobně, kde je životní prostředí velmi poškozené,“ řekl po jednání v loňském roce. Dětští pacienti by podle jeho slov mohli přijet už začátkem roku 2015. „Je to také samozřejmě o nabídce českých lázní a přizpůsobení se požadavkům čínských klientů. Myslím si ale, že specifika budou menší než u arabské klientely,“ dodal ministr.

V současné době dochází postupně k realizaci zmíněného pilotního projektu a vedle tradiční zahraniční klientely, k níž patří zejména Rusové, Němci a v poslední době i občané některých arabských zemí, přibydou pravděpodobně i dětští pacienti z východní Asie.

“Věc je stále ještě v jednání. Pobyty v pilotním projektu zhruba dvou stovek čínských dětí budou hradit sponzoři,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Doplnila, že první tito malí pacienti by mohli přijet letos v jarních měsících, přesněji v dubnu nebo v květnu.

Nový trh pro české lázně

Není vyloučeno, že pokud dojde k realizaci léčebného pobytu čínských dětí v Karlově Studánce, otevírá se pro české lázně nový trh. Tuto možnost nevylučuje obchodní ředitel Janských lázní Martin Voženílek. „Také nás před rokem oslovila cestovní kancelář spolupracující s čínskou agenturou na zajištění rekondičních pobytů. Ze spolupráce nakonec sešlo. My se raději  účastníme výběrových řízení vypsaných na Ostravsku na zajištění ozdravných pobytů pro děti a zaměřených na léčbu horních i dolních cest dýchacích,“ zdůraznil Voženílek.

Zahraniční klientela tvoří v Janských lázních podle jeho slov čtyři procenta. Jsou mezi nimi kromě jiných také Libyjci. Jedná se hlavně o veterány nedávné občanské války, kterým léčebné pobyty hradí jejich stát. „Na dětské léčebně se mimo jiné léčí dětská mozková obrna. Nejpočetnější skupina pacientů je samozřejmě z České republiky. O úspěchu této léčby hovoří ale i nárůst zahraniční klientely z Ruska či z dalších zemí bývalého Sovětského svazu, z Itálie, dále ze zmíněné Libye a rovněž ze Saudské Arábie,“ řekl Voženílek. Dodal, že klienti z Libye se léčí průměrně tři měsíce a ve výjimečných případech i mnohem déle. Nejčastěji jsou léčena střelná poranění nebo poúrazové stavy. V Janských lázních se roce 2014 léčilo i patnáct občanů Ukrajiny, kteří byli přijati do naší země v rámci programu Ministerstva zdravotnictví ČR Medevac. Jednalo se o lidi zraněné během občanských nepokojů na Ukrajině.

V českých lázních se za uplynulý rok vystřídalo téměř 350 tisíc hostů, z toho asi polovina přijela ze zahraničí. Nejčastějšími návštěvníky z ciziny jsou Rusové a Němci, přibývá ale i hostů ze Středního východu. Jejich odlišný způsob života a náboženské zvyklosti však v místních lidech vyvolávají obavy. V severočeských Teplicích se občané v petici postavili například proti stavbě mešity.

Česká královská péče

Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism uspořádala ve druhém říjnovém týdnu press trip s názvem „Česká královská péče“, jehož cílem bylo seznámit zástupce zahraničních médií s tradicí lázeňství v Čechách, v  tzv. lázeňském trojúhelníku. Vedoucí oddělení Media relations CzechTourism Michaela Klofcová potvrdila, že nabídka českých lázní je díky připraveným novinářským cestám šířena do Číny, Tchajwanu, Spojených států, Švédska, Ruska, Velké Británie, Itálie, Německa a do severských zemí. CzechTourism představil západočeské lázně mj. právě novinářům z Číny, Tchajwanu, Ruska. „Když jsem četla v programu, že navštívím český lázeňský trojúhelník, přemýšlela jsem, co vlastně uvidím. Napadl mě jiný trojúhelník a to bermudský. Takže lázně pro mne byly záhadou,” svěřila se hned při prvním setkání prý trochu nedůvěřivě novinářka z Pekingu.